Perito Moreno Buzulu Arjantin Hakkında bilgi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 2 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Perito Moreno Buzulu Arjantin

  Arjantin\’in güneybatısında bulunan Perito Moreno Buzulu deniz seviyesinden 1500 metre yüksektedir. Adını Patagonya araştırmacısı Francisco Pascasio Moreno\’dan alan buzul, Patagonya\’nın Campo de Hielo Sur buzul bölgesinin bir uzantısıdır.

  Perito Moreno Buzulu, Arjantin\’in görülmeye değer başlıca noktalarından bir tanesidir. Buzula en yakın yerleşim yeri olan 80 km mesafedeki El Calafate buzula yapılan turların ideal çıkış noktasıdır.

  Az sayıda bilinen buzullardan bir tanesi olan Perito Moreno Buzulu sürekli büyüyen bir buzuldur. Buzulun büyümesinin nedeni Büyük Okyanus\’tan gelen bulutların Andlar\’a çok kuvvetli yağışlar bırakmasıdır.

  60 km\’lik buz kitlesi günde yaklaşık olarak 1 m öne sürüklenmektedir. Düzenli olarak yaklaşık 60 m yükseklik ve 5 km genişlikteki ön cephede büyük parçalar kırılmaktadır.

  Buzul sürekli olarak ileri sürüklendiği için her dört senede bir Lago Argentino\’nun yan kolu olan Brazo Rico\’yu bloke eder. Bunun sonucunda da nehirlerle beslenen güney kısmının bu kolunda bulunan su seviyesi hızlı bir şekilde yükselir. Bu durum da kısa bir süre sonra buzulun ön kısmının tamamen parçalanmasına neden olur. Bu olay dünyanın en ünlü tabiat oyunlarından bir tanesidir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 3 Temmuz 2018