Pisa Kulesi Neden Eğiktir?

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Berrak tarafından 27 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Berrak

  Berrak

  Katılım:
  21 Mart 2012
  Mesajlar:
  459
  Pisa Kulesi İtalya\’nın kuzeyinde bulunan Pisa şehrinde yer alır. İnşasına 1173 yılında başlanan Pisa Kulesi çan kulesi olarak tasarlanmıştır. 7 çan bulunan Pisa Kulesi\’nin tepesine ulaşmak için 294 basamak çıkmak gerekiyor. Kulenin ilk 2 katı eğik değildir. 1178 yılında 3. kat inşa edilirken kule eğilmeye başlamıştır. Birçok çözüm yolu denenmiş fakat bu durumun önüne geçilememiştir. Kulenin eğilmesinin sebebi inşa edildiği toprağın elverişsiz olmasıdır. Floransa ile Pisa şehri arasında bu dönemde yaşanan savaşlar yüzünden kulenin inşası bir yüzyıl kadar gecikmiştir.

  Kulenin inşasına 1272 yılında devam edilmiştir. Kulenin eğilmeye devam ettiği kayıtlara geçmiş, 1284 yılında savaş sebebiyle inşaat yeniden durmuştur. Kule 1370 yılında 60 metre yüksekliğe ulaşmış ve resmi olarak tamamlanmıştır.

  Pisa Kulesi\’nin eğikliği ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Uzmanlar bu durumun nedeniyle ilgili birçok fikre sahiptir. Yuvarlak bir temel üzerine inşa edilmiş olan kulenin temeli genel olarak mermer ve kireçten oluşmaktadır. Kule ince kum, deniz kabukları ve kil üzerine inşa edilmiştir. Güney tarafındaki toprak daha sıkıştırılabilir bir yapıda olan kule yıllar geçtikçe batmak yerine eğilmeye başlamıştır.

  pisa-kulesi-neden-egiktir7122-s-286x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Temmuz 2018