Prag Tarihi Saat Kulesi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag’ın şehir merkezi sizi bugünden alıp Orta Çağ\’a kadar götüren tarihi bir yapıya sahip. Gerçek bir sanat ve kültür şehri olan Prag’ın tarihi meydanında meşhur astronomik saat kulesi bulunuyor. Belediye Sarayı’nın saat kulesi ve astronomik saat Prag’a gelen turisterin odak noktalarından bir tanesidir. Her saat başı bu saat çaldığı zaman 12 havarinin geçit törenine sahne olur. Saatin sol tarafında bir iskelet bulunur. İlk önce bu iskelet elinde bulunan ipi çeker. Sol elinde ters çevirdiği kum saati hayatı simgeler. Bu bölümün sonunda bir horoz öter ve ardından çan çalar.

  Prag’da bulunan tarihi saat kulesi ile ilgili bir hikaye vardır. Bu saat 15. yüzyılın sonlarında Charles Üniversitesi profesörlerinden Hunuş Usta tarafından yapılmış. Hunuş Usta saatin yapımını tamamladıktan sonra büyük bir üne sahip oluş hatta ünü kralı bile geçmiş. Dünyanın her yerinden birçok insan bu saati görmek için Prag'a gelmiş. Bunun üzerine Hunuş Usta birçok ülkeden teklif almış ama bu tekliflerin hiçbirini kabul etmemiş. Fakat kral bu durumdan rahatsız olmuş ve Hunuş Usta’nın gözlerine mil çektirmiş. Hunuş Usta bu duruma dayanamamış ve kendini saatin mekanizmasına bırakarak intihar etmiş. Bu sırada saati de bozmuş ve kraldan intikamını almış. 50 yıl boyunca kimse bu saati tamir edememiş. 50 yıl sonra saat kendiliğinden çalışmaya başlamış.

  Hunuş Ustan’nın yapmış olduğu bu saat güneşin, dünyanın ve ayın konumlarını gösteren astronomik bir saattir. Saatin etrafında insanlara neleri yapmamaları gerektiğini anlatan 4 tane kukla vardır. Soldan en başta bulunan kendine bir aynayla bakar ve kendini beğenmişliği temsil eder. Onun yanındaki kukla, elinde altın torbası bulunan bir Yahudidir ve cimriliği temsil eder. Bir yanında bulunan kukla iskelettir ve yaşama karşı isteksizliği temsil eder. Sonuncu kuklanın elinde ise mandoline benzeyen bir müzik aleti bulur ve gece hayatına ve sefahate düşkünlüğü anlatır. Saatin altında ise insanlara yapmaları gerekeni anlatan 4 tane kukla bulunur. Bu kuklalar bilime, adalete, eğitime ve astronomiye önem verneleri konusunda insanları uyarır.

  saat-kulesi-prag9373-s-285x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018