Prag’da görülmesi gereken yerler

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 18 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden bir tanesi Prag! Her ne kadar Doğu Avrupa şehirlerinin kasvetli ve gri görünümlerinden bahsedilse de Prag’da insanı kendisine çeken bir gizem bulunuyor. Prag 2. Dünya Savaşı’nda Adolf Hitler’in bile bombalamaya kıyamadığı şehir olarak kayıtlara geçmiştir.

  Prag’da gezilecek yerleri kısaca sıralayalım: Prag şehri Vltava Nehri tarafından ikiye ayrılmıştır. İkiye ayrılan şehrin sol yakasında Prag Kalesi ve Küçük Kasaba bulunurken sağ yakasında ise Eski Şehir, Yahudi Mahallesi ve Yeni Şehir yer alıyor. Küçük Kasaba’yı Eski Şehir’e bağlayan Charles Köprüsü Vltava Nehri’nin üstünde bulunuyor. Prag’ın simgesi olan Charles Köprüsü’nün üzeri heykellerle süslü ve yayalara açık. Köprünün üzeri hediyelik eşya satanlar, fotoğraf çekenler, kuklacılar ve turist kalabalığı sayesinde her zaman hareketli ve eğlenceli. Ayrıca eğer köprü girişinde bulunan dar merdivenlerden yukarı çıkarsanız harika bir Prag manzarası ile karşılaşırsınız.

  Prag’ın en önemli turistik bölgesi olan Old Town Meydanı Unesco Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Bu meydanda bulunan 634 yıllık Astronomik Saat Kulesi turistlerden yoğun ilgi görüyor.

  Nehrin karşı yakasında bulunan Prag Kalesi ve vitraylarıyla ünlü St. Vitus Katedrali görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 3 Temmuz 2018