Ramazan’da ziyaret edilecek yerler

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Hilal tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  469
  Eskiden Ramazanda en çok gezilen ve ziyaret edilen kutsal mekanların başında camiler yer alırdı. Bundan başka mezarlıklar da ziyâret edilirdi. Bir hoşça vakit geçirmek için de Kâğıthâne, Küçüksu, Çamlıca ve Kalamış gibi mesîre yerlerine de gidilirdi. Bu mesîre yerlerinde kadınlarla erkekler asla karışık halde olmaz, her tâife kendilerine devlet tarafından tâyin edilen günlerde giderdi.Büyük konakların bâzılarında sakal-ı şerif olurdu ve konak sahibinin komşuları ile dostları tarafından ramazanın 15 inde ziyaret edilirdi.

  Ramazanda ziyaret edilecek yerlerin listesini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Eyüp Sultan Camii

  Ramazan ayı denilince aklımıza ilk gelen mekan Eyüp Sultan Cami’dir. İstanbul’da halk tarafından en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. Eyüp Sultan Camii ve Eyüp Sultan Türbesi inşa edildiğinden beri en ünlü ziyaret yerlerinden biri olmuştur.Ebû Eyyûb el-Ensârî Hazretleri Sevgili Peygamberimizi hicret sonrası yaklaşık yedi ay evinde konuk etmiş, Hz. Peygamber’in vahiy katipliğini, korumalığını da yapmış, Peygamberimizle beraber Bedir, Uhud, Hendek savaşlarına katılmış, Mekke’nin, Taif’in, Hayber’in fethinde yer almış, Peygamberimizin vefatından sonraki dönemlerde Mısır, Filistin ve Kıbrıs’ı fetheden orduda bulunmuş ve nihayet seksen kusur yaşlarındayken fetih heyecanıyla İstanbul’a gelip şehit olmuş yüce bir şahsiyettir. Halkımız onun kabrini ziyaret edip hayır duada bulunmayı adeta bir görev kabul etmiştir. Bu ziyaretler de Ramazan ayının vazgeçilmez bir makenı haline gelmiştir.

  2. Aziz Mahmud Hüdayi Türbesi

  İstanbul’un manevi atmosferini ayakta tutan en önemli kutsal mekanlardan biridir. Ramazan Ayı ile birlikte ziyaretçi sayısında önemli bir artış gözlenir. Aziz Mahmud Hüdayi, İstanbul şehrinde bulunan büyük veliden biridir. Osmanlı Devleti zamanında 1541-1628 yılları arasında yaşamıştır. Mezarı Üsküdar’daki kendi adıyla anılan caminin yanındadır. Aziz Mahmud Hüdayi, tasavvuf ehli olup tasavvufun önde gelen isimlerinden Cüneyd-i Bağdadi’nin soyundan gelmektedir ve seyyiddir.
  Ziyaret edilmesi gereken kutsal mekanlar Şereflikoçhisar’da doğmuş olup, çocukluk yıllarını Sivrihisar’da geçirmiştir. Şöyle bir duası da vardır. Ya Rabbi! kıyamete kadar bizim yolumuzda bulunanlar, bizi sevenler ve ömründe bir kere türbemize gelip ruhumuza Fatiha okuyanlar bizimdir. Bize mensub olanlar denizde boğulmasınlar; ahir ömürlerinde fakirlik görmesinler; imanlarını kurtarmadıkça ölmesinler; öleceklerini bilsinler ve haber versinler ve de ölümleri denizde boğularak olmasın.

  3. Yuşa Hz. Türbesi

  Boğaziçi’nin sahile en yakın ve en yüksek tepesi olma özelliğini taşır. Yuşa Tepesi özellikle ramazan aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Ramazanın manevi atmosferinden faydalanmak isteyenlerin uğrak yeri. Beykoz ile Anadolu Kavağı arasındaki Boğaz’a hakim bir tepede Yuşa türbesi ve camii var. İETT otobüsleri bu tepeye çıkmıyor fakat otobüs durağı yaklaşık 300 metre uzaklıkta. Yuşa Peygamberin 17 metre boyundaki kabrinin başında ise dua edenler hiç eksik olmuyor. Mezarın bu kadar büyük olması ona duyulan saygı ve sevgiden dolayı mezarı görkemli yapılmış ve yeri, manevi bir yer olduğu için mezarı uzun yapılmış olduğundandır.

  4. Hırka-i Şerif

  Her sene Ramazan ayında İslam aleminin en önemli kutsal emanetlerinden biri olan Peygamber Efendimizin Hırka-i Şerif’ini, binlerce İstanbul’lu, kentin farklı yerlerinden bu mukaddes emaneti görmek için Fatih’teki Hırka-i Şerif Camii’ne akın ediyor.. Peygamberimiz Hz. Muhammed’-in (sas) miraca yükselirken üzerinde bulunan bu hırka, bizzat kendisi tarafından Veysel Karani’ye (Üveys el-Karnî) bırakılmış. Bugün de hırkanın koruyuculuğunu Karani’nin soyundan gelen kişiler yapmaktadır.. Sekiz parçadan oluşan, 1,20 cm uzunluğundaki bej renk hırka, genç develerin boğazlarının altındaki tüylerden dokunmuş. Cam kapaklı gümüş bir sandık içerisinde saklanan kutsal emanetin yanındaki küçük şişeden ise çevreye hoş bir amber kokusu yayılıyor. Ziyaretçiler, bu kokunun dünyada bir eşinin olmadığını söylüyor. Topkapı Sarayı`nda Hırka-i Saadet Dairesi`nde, diğeri Fatih`teki Hırka-i Şerif Camii`nde korunuyor.

  5. Mehmet Emin Tokadi Türbesi

  Ramazan ayının mübarek atmosferinde gidilebilecek en önemli kutsal mekanlarından biri de Mehmet Emin Tokadi Türbesi’dir. Peygamber Efendimizin türbedarlığını da yapan Mehmet Emin Tokadi, türbesi, Unkapanı semtinde. Zeyrek yokuşu ile Atatürk Bulvarı`nın kesiştiği noktada, sarnıcın üzerinde bulunuyor. Mehmet Emin Tokadi sohbetlerinde, sorunları dile getirmeden önce çözüme kavuşturmasıyla bilinir. “Benim vefatımdan sonra kabrime gelip bir fatiha okuyanın vücudu cehennem ateşinde yanmasın.” diye dua etmiş ve kabul edilmiştir. Herkesin ömrü hayatında bir kez bile olsa ziyaret edip dua etmesi gereken yerler arasındadır.

  6. Yahya Efendi türbesi

  Bir türlü fırsat bulup görmeye gidemediğimiz mekanları ramazan dolayısıyla gezme fırsatı bulabiliyoruz. İşte Yahya Efendi türbesi kesinlikle gidip görülmesi gerekiyor. İstanbul’un ortasında Beşiktaş’ta, Çırağan Sarayı karşısında, Çırağan Caddesi ile Yahya Efendi Sokağı’nın kesiştiği noktada bulunan Şeyh Yahya Efendi Türbesi, ölümünden sonra Yavuz Sultan Selim (1512–1520) tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.Kanuni Sultan Süleyman Yahya Efendi’nin annesinden süt emmiş ve Onunla sütkardeşi olmuştur. Bu nedenle Kanuni Sultan Süleyman kendisine daima sütkardeşi olduğundan “Ağabey” diye hitap etmiştir. Beşiktaş’ta satın aldığı bugünkü türbe ve mezarlığının bulunduğu yerde kendisine bir ev, yanına bir mescit, küçük bir medrese, hamam ve çeşme yaptırmıştır. Şeyh Yahya Efendi Türbesi çok ziyaret edilen bir yer olmuştur ve bu mübarek ayı doya doya yaşayabilmek için görmeyi ihmal etmeyeceğimiz yerler arasındadır.

  7. Konya Mevlana Türbesi

  Hoşgörüsüyle herkesi kucaklamış asırlardır gönüllerde yasayan, eserleri bütün dillere tercüme edilen Mevlana’nın türbesi Ramazan ayı için gidilmesi gereken yerler arasındadır. Selçuk mimarisinin ve ’türk çadırı’ türünün en güzel örneklerinden biri de Konya’daki Mevlana Türbesi’dir. Mimar Tebrizli Bedretten tarafından 1274 yılında yapılan bu türbenin kubbesi 16 dilimden oluşan bir huni seklindedir. Mevlana’nın o büyük ufku ve sevgisini anlayabilmek o havaya girebilmek için belki de gidebileceğimiz en önemli mekandır Mevlana türbesi.

  8. Urfa Halil-Ürrahman

  Urfa’da Halilürrahman Camii ve Çevresi en fazla ziyaret edilen mekanlar arasındadır. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen göl, kutsal balıkları ve çevrelerindeki tarihi eserlerde burada ziyaretçilerini bekliyor. Şanlıurfa il merkezi Gölbaşı Mahallesi’nde bulunan Halil’ür Rahman Camisi 1211 yılında yaptırılmıştır.Peygamberler diyarı Urfa’yı Ramazan Ayında görmek ayrı bir tat verecektir. Bu manevi havasından faydalanılması gerekir. Mutlaka Zİyaret Edilmesi Gereken kutsal mekanlar arasındadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018