Roma Aşk Çeşmesi Hikayesi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  İtalya’nın başkenti olan Roma üç bin yıllık tarihiyle kendine hayran bırakan bir şehir. Aşıklar şehri.. Öyle ki Roma’yı tersten okuyunca karşılaştığımız kelime Amor, yani aşk..

  Aşk Çeşmesi olarak bilinen Trevi Çeşmesi Roma\’da Poli Sarayı\’nın kenarında bulunur. Dünyadaki en ünlü çeşmelerden biri olan bu çeşme Nicolo Salvi tarafından Barok ve Klasik karışımı şeklinde yapılmıştır. Bu çeşmenin tarihi İmparator Augustus döneminde başlar. İmparator Augustus\’un damadı Agippa akan suyu Vergine su kemeri ile Pantheon\’a kadar ulaştırmıştır.

  Aşk Çeşmesi\’yle ilgili efsane su arayan askerler ile askerlere su kaynağının yerini gösteren bir kız ile ilgilidir. Bu efsaneye göre Roma ordusu bir savaştan dönerken uzun süre su bulamaz. Derken karşılarına oldukça güzel bir kız çıkar ve askerlere bulundukları yeri kazarlarsa su çıkacağını söyler. Askerler kızın dediğini yaparak bulundukları yeri kazarlar ve su bulurlar. Bu yer halen havuzun bulunduğu yerdir.

  Bu hikaye havuzun üzerinde bulunan kabartmalarla resmedilmiştir. Dikkat edildiği zaman yeri kazan Romalı askerler ve yanlarında bulunun güzel kız görülebilir. Bu çeşmeye Aşk Çesmesi denilmesinin nedeni ise burada büyük aşkların ifade edildiği birkaç aşk filminin çekilmiş olmasıymış..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018