Rumeli Hisarı Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Elif tarafından 17 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul\’un fethinden önce yaptırılmıştır. Anadolu yakasında bulunan Anadolu Hisarı\’nın karşısında yer alan Rumeli Hisarı boğazın kuzeyinden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla yaptırılmıştır. İstanbul\’un Sarıyer ilçesinde bulunan hisar İstanbul Boğazı\’nın en dar ve akıntılı kısmına inşa edilmiştir. 30 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. En büyük kale burçlarına sahip olan hisarın yapımı 90 gün gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır.

  Yapımına 15 Nisan 1452 tarihinde başlanan Rumeli Hisarı\’nın her bölümünün inşası için bir paşa görevlendirilmiştir. Deniz tarafına düşen bölümün inşasını Fatih Sultan Mehmet üstlenmiştir. İnşası 31 Ağustos 1452 tarihinde tamamlanan Rumeli Hisarı\’na denizden bakıldığı zaman sağ tarafta bulunan kulenin yapımını Saruca Paşa, sol taraftaki kulenin yapımını Zağanos Paşa, kıyıda bulunan kulenin yapımını ise Halil Paşa denetlemiştir. Bu kuleler bu paşaların isimlerini taşımaktadır. Zağanos Paşa kulesi 8 katlı, zemin katlarıyla birlikte Halil Paşa ve Saruca Paşa kuleleri 9 katlıdır.

  Günümüzde müze ve açık hava tiyatrosu olarak kullanılan Rumeli Hisarı\’nın bahçesinde gülleler, toplar ve Haliç\’i kapattığı söylenen zincirin bir parçası sergilenmektedir. Çok sayıda balık restoranının bulunduğu hisarda her yıl yaz döneminde konserler düzenlenmektedir.

  rumeli5925-s-254x190.jpg
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018