Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Hilal tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Hilal

  Hilal

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  469
  Rüyalanmak Orucu Bozar Mı?

  On bir ayın sultanı Ramazan ayı geldi. Ramazan ayında oruçluyken hangi durumların orucumuza zarar verip hangilerinin zarar vermeyeceğine dair kafamızda birçok soru işareti belirdiği muhakkak.

  Cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi rüyalanmanın orucu bozup bozmayacağı. Bu başlıkta bu sorunun cevabını vereceğiz.

  Öncelikle şunu söylemek gerekiyor ki rüyalanmak, rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz. Rüyada cinsel ilişki oruca zarar vermez ve eğer meni gelmezse gusül abdesti almak gerekmez. Ancak meni gelirse gusül abdesti almak gerekir.

  Gündüz ihtilam olan bir kişinin namaz vakti geçmeyecek bir süre içerisinde gusül abdesti alması şarttır. Fakat gusül abdesti almaması oruca engel değildir. Abdest almayarak namazı terk etmiş olacağı için büyük bir günah işlemiş olur.

  Bunların yanı sıra cünüp olarak sabahlamak da oruca engel değildir. Gündüz gusül abdesti alınması gerekir.

  Dokunma, oynaşma ve öpme olmadan, sadece bakmak ve düşlemekle boşalma da o orucu bozmaz. Bu durumlarda sadece yıkanır gusül abdesti alınır ve orucuna devam edilir: Dokunma ve öpme ile boşalırsa, oruç bozulur; ama sadece kaza gerekir.(66 M. Zihnî 590, 597 )

  Resulullah (s.a.v.)’a: “Bir kimse elbisesinde ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa yıkanması gerekir mi?” diye soruldu.

  Resulullah (s.a.v.): “Evet gerekir” diye cevapladı. Sonra ihtilam olduğunu görüp de yaşlık göremeyen kimseden soruldu.

  Resulullah (s.a.v.): “Ona gusül gerekmez” dedi”  Kaynak: Ebu Dâvud, Taharet 95; Tirmizî, Taharet 82
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018