Şanlıurfa Hakkında Genel Bilgiler

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Eylem tarafından 11 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Şanlıurfa Hakkında Bilgi

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat Bölümü’nde il. Yüzölçümü 18 584 km2, nüfusu 1990 sayımına göre 1 001 455, merkezi Şanlıurfa kenti olan Şanlıurfa ili 11 ilçeye ayrılmıştır: Merkez, Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran, Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir.

  Güneyde Suriye toprakları, batıda Gaziantep, kuzeybatıda Adıyaman, kuzeydoğuda Diyarbakır, doğuda Mardin illeriyle sınırlı olan Şanlıurfa ilinin yüzeyşekillerinde, hafifçe dalgalı yayla düzlükleri ağır basar. Kuzeydoğu kesiminde, Diyarbakır ili sınırı üstünde yükselen Karacadağ, sönmüş bir yanardağ kütlesidir (bu kütlenin en yüksek noktası olan, yükseltisi 1 957 m’yi bulan Kollubaba doruğu, Diyarbakır ili sınırları içinde kalır). Karacadağ’dan güneye ve güneybatıya doğru, il toprakları alçalır ve Suriye sınırları yakınında, yükselti 450 m’nin altına düşer. Bu kesimlerde, Harran ovası gibi düzlüklere rastlanır.

  Kara iklimi etkisinde olan Şanlıurfa ilinde, kışlar oldukça sert ve uzun, yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Fazla olmayan yağışlar, genellikle kış aylarında düşer. ll merkezindeki meteoroloji istasyonunun gözlemlerine göre, en soğuk ay ortalaması 5,1 OC, en sıcak ay ortalaması 37,7 ?C, günümüze kadar kaydedilen en düşük sıcaklık -12,4 “C (9.2.1932), en yüksek sıcaklık 46,5 “C’tır (19.7.1962). llin güney kesiminde yeralan Ceylenpınar’daysa, günümüze kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 47,6 oC’tır (19.8.1962). ll merkezinde 473 mm olan yıllık yağış tutarı, ilin güney kesiminde 400 mm’nin altına düşer (Akçakale’de 331 mm, Suruç’ta 361 mm, Ceylanpınar’da 328 mm). Hilvan (511 mm),

  Siverek (546 mm) ve Viranşehir’deyse (566 mm) 500 mm’yi aşar.

  Şanlıurfa ilinde yağışların azlığı, yazların kurak geçmesi ve birçok yerde toprağın geçirimli olması nedeniyle, doğal bitki örtüsü cılız kalmıştır. Yer yer çalı kümelerine rastlanır.Yaygın görünüş,yazın sararan ve kuruyan otsu bitkiler topluluğudur (bozkır görünüşü).

  Şanlıurfa ilinin suları, bütünüyle Fırat ırmağı havzasında toplanır. Ilin batı sınırını izleyen Fırat ırmağına, Şanlıurfa ili içinde kavuşan akarsular önemli değildir. Bazı akarsularsa, Şanlıurfa ili sınırları içinde doğarak Belih çaya aracılığıyla, Suriye topraklarında Fırat'a karışırlar.

  Şanlıurfa Hakkında Genel Bilgiler.png

  Şanlıurfa'nın ekonomik yapısı

  Şanlıurfa ilinin ekonomisi tarıma ve küçükbaş hayvancılığa dayanır. Ekili alanların büyük bölümü tahıl ekimine ayrılmıştır. Tahıl çeşitleri arasında buğday ilk sırayı alır. Ikinci sırada arpa, üçüncü sırada çeltik gelir. Baklagil çeşitleri arasında mercimek, bu kategorinin öbürtürleriyle karşılaştırılamayacak kadar fazla yetiştirilir. Ayrıca, sanayi bitkilerinden pamuk ve susam (az miktarda) üretilir. Meyve türleri çeşitlidir. Antepfıstığı, özellikle ilin batı kesiminde geniş ölçüde yetiştirilir. Uzüm üretimi Merkez, Hilvan ve Birecik ilçelerindetoplanmıştır. Zeytin ağaçlarına en çok Birecik ve Halfeti ilçelerinderastlanır. Atatürk barajının ve Şanlıurfa tünelinin tamamlanması sayesinde, ilin tarımında büyük gelişmeler beklenmektedir.

  Küçükbaş hayvancılığın önemli olduğu Şanlıurfa ilinde, koyun sayısı 1 milyonu aşar; keçi sayısıysa bunun 1/3’ini bulmaz. Ayrıca, Şanlıurfa geçmişten bu yana at yetiştiriciliğinin önemli olduğunu bir ildir.

  Şanlıurfa ili sınırları içinde önemli yeraltı gelir kaynağına rastlanmaz. Bununla birlikte Siverek’te petrol izlerine rastlanmıştırBüyük sanayi kuruluşları da bulunmayan ilde, sanayi tesisleri, yağ-peynir yapım yerleriyle ve deri işleyen atölyelerle sınırlıdır.

  Şanlıurfa ulaşım araçları

  İlin başlıca ulaşım ekseni Gaziantep’ten gelip, Birecik köprüsüyle Fırat ırmağını aştıktan sonra Şanlıurfa kentine ulaşan, orada ikiye ayrılarak biri Siverek üstünden Diyarbakır’a, öbür Viranşehir üstünden Mardin’e yönelen karayoludur. Güney demiryolu da, Şanlıurfa ilinin güney sınırını izler.