Şehzadeler Şehri ve Evliya Çelebi

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve ahra tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. ahra

  ahra

  Katılım:
  2 Mart 2012
  Mesajlar:
  190
  Şehzadeler şehri olarak anılan Manisa, Evliya Çelebi\’nin dilinden şöyle anlatılır: “Manisa Puslu bir Dağ’ın altında, Duman Dağının eteğinde kurulu bir şehirdir. Hanları, hamamları,köşkleri, medreseleri ve konaklarıyla imar edilerek gelişmiş, bakımlı bir şehirdir. Uçsuz,bucaksız ovaları reyhan ve güllerle doludur. Burada bilgili ve efendi kişilerin toplandığı altlı, üstlü kahvehaneler bulunur. Bu kahvehanelerin her birine dört mahfilyani toplantı yerleri yapılmış, birinde hanende ve sazendeler, birinde rakkaseler, birinde hikâyeciler ve meddahlar, birinde de gazelhanlar bulunurdu. Karaköy’deki kahvehanelerden daha latifi cihanda yoktur. Burada günde bir kantar kahve tüketilir. Hergün beş yüz kişi hizmet eder. Dört bir yanı gül-gülistan, irem bağı gibidir. Güzel sesli kuşların birbiriyle yarışması insanı sarhoş eder. Manisa’nın şehir halkı çok temiz ve zarif kişiler olduklarından, çarşı ve sokaklarını temizler, sularlar. şehri kavak, çınar, söğüt ağaçları ve asma dalları gölgeler.
  Manisa halkı ince duygulu ve şair ruhludur. 17 divan sahibi şair şehirde yaşar. Halk, tezgâhlarında Manisa alacası dokuyup satar. Beyaz nohut çöreği, baharlı mekik böreği, karlı vişne hoşafı, üzüm şerbeti, üstü bademli tatlısı, has beyaz ekmeği ile Manisa bir bolluk şehridir. Manisa mesire yerleri ile de doludur. Uluca Pınar, Uluca Çınar, Ağa Bahçesi, Mevlevihane Bağı, Tabakhane Köşkü ve en önemlisi olarak Hünkâr Bahçesi bu mesire yerleridir. Manisa şadırvanları, fıskiyeleri, havuzları ve çiçekleri ile cennete benzer .

  Manisa\’nın fethi 1313’de Saruhan Bey tarafındangerçekleşmiştir. Daha sonra Saruhanoğulları Beyliği’nin merkezi hâline getirilmiştir. 1391\’de Yıldırım Bayezit tarafından Osmanlı topraklarına katılmış,fakat Ankara Savaşı sonrası Timur bölgeyi yeniden Saruhanoğullarına vermiştir. 1412\’de ise Çelebi Mehmet kesin olarak Manisa’yı Osmanlı egemenliği altına almıştır.
  1437-1595 yılları arasında Manisa Osmanlı şehzadelerinin saltanat tecrübesi kazandıkları önemli siyasi merkezlerinden biri hâline gelmiştir.Birçok padişahın da içinde bulunduğu 16 şehzade, Manisa’da sancakbeyliği yapmıştır.Şezadeler Manisa’da cami, medrese, han, hamam, imaret, çeşme, hastane, köprü ve kütüphane gibi birçok eser yaptırmışlardır.Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Yunan işgaline uğrayan şehir, halkın kurduğu kuvay-ı milliye birlikleri ve cemiyetlerle işgale karşı mücadele etmiştir. Manisa Şehri 8 Eylül 1922’de işgalden kurtarılmıştır.

  Manisa, Ege Bölgesi’nde bulunan önemli şehirlerden biridir. Son yıllarda şehirleşme artmış, sanayisi gelişmiştir. Günümüzde Manisa’da ülkemizin diğer şehirlerinde olduğu gibi yoğun bir yapılaşma vardır. Çok katlı yapılarda estetik anlayışının da oldukça değişmiş olduğu gözlenmektedir.Manisa’da Evliya Çelebi’nin saydığı tarihî eserler önemli ölçüde korunmuştur.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018