Şifalı bitkilerle bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Şifalı bitkilerle bağışıklık sisteminizi güçlendirin!

  Bitkiler olmadan yaşayamayız. Bitkiler bize yiyecek, barınak ve ilaç sunar. Yaklaşık 350.000 bitki türünün var olduğu tahmin edilmektedir. Gerçi araştırmacılar bitkilerin insan yaşamında nasıl yer bulduğunu ve nasıl kullanıldığını araştırdılar ama insan deneyiminin kapsamında botanik bileşimlerin rolünü daha yeni anlamaya başladılar. Antropologlar ve etnobotanikçilerin birlikte sürdürdüğü çalışmalar toplumların sağ kalabilmek için bulundukları bölgeye özgü bitki örtüsünü kullanarak nasıl dayanıklılık kazandıklarını ortaya çıkarıyor. Yerli şifacılar atalarından öğrendikleri sırların pek azını paylaştılar ve kuşaklardan kuşaklara geçen yöntemlerin bir kısmı bilim yerine yalnızca törelere ve geleneklere dayanıyordu. Siz de herhalde annenizden öğrendiğiniz ailenize özgü etnobotanik tedavileri anımsayabilirsiniz. Belki soğuk algınlığına karşı ekinezyaaldınız, iyi bir uyku çekmek için papatya çayı yudumladınız ya da ağrıyan kaslarınıza arnika jeli sürdünüz. Günümüzün en iyi ilaçlarının kökleri bitkilere dayanmaktadır. Haşhaştan elde edilen kodein, morfin ve afyon gibi ağrı kesiciler, bitki krallığından gücünü alan ilaç sınıfının örnekleridir. Şimdiye dek bitkilerden elde edilen yedi kanser ilacı gıda ve ilaç dairesince onaylandı.

  Şifalı bitkilerle bağışıklık sisteminizi güçlendirin!
  Bugün bilim tam bir daire çizdi ve tabiat ananın yaptığı bir çok tedaviyi geçerli kılan klinik veriler sunmaya başladı. Doğal ve organik besinler için küresel bir talep olduğundan, kozmetik ve besin takviyesi üreticileri çözümü gittikçe bitkisel bileşimlerde aramaya başladılar. Aynı şekilde beslenme uzmanlarının uzun, canlı bir yaşam vaat eden diyetlerinin temelini bitki asıllı yiyecekler oluşturuyor. Bitkileri, mineral, vitamin, lif, protein ve karbonhidrat kaynağı olarak görmenin yanı sıra, şimdi bilim dünyası yaşlanma ve hastalıkları düzene koymak için bitkilerdeki yararlı mikro besinlerin ve özel kimyasal bileşimlerin üzerinde yoğunlaşıyor.

  [​IMG]
  Bağışıklık Sistemine İyi Gelen Bitkiler

  Bitkisel çaylar ve doğal gıdalar tüketerek hastalıklardan korunma sağlayabilirsiniz. Kış mevsiminin devam ettiği bugünlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için C vitamini yönünden zengin gıdalara olan ihtiyaç da giderek artıyor. Mevsimsel geçiş dönemlerinde hastalığa yakalanmamak için dikkat etmemiz gerekenler var elbette.. Bunun için evde kolaylıkla hazırlayabileceğimiz nane-limon, adaçayı, ıhlamur, kuşburnu, narçiçeği gibi bitki çaylarının rahatlatıcı özelliklerinden dolayı tüketilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, dışarı çıkmadan içilecek bir miktar pekmezin soğuk algınlığına karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu belirtiyor. Boğazınızda oluşabilecek hafif bir yanma ve gıcık hissinin ise zencefil ve bal karışımıyla ilaç kullanmaya gerek kalmadan iyileşebilir. Son olarak da vücudun enerji ihtiyacının arttığı bu dönemlerde oldukça yararlı olan bal, pekmez, tahin gibi değerli enerji besinlerini alırken, özellikle organik olanlarını tercih edin.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018