Sigara cilt kırışıklıklarını artırıyor

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 11 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Sigara cilt kırışıklıklarını artırıyor

  Bazı şanslı insanlar olduklarından daha genç görünürken bazıları ise daha yaşlı görünürler. Fakat bu durumun altında yatan neden sadece şans değildir. Genç görünmek biraz da sizin elinizde…Her ne kadar kalıtsal özellikler dış görünüşümüzde etkili olsa da yaşlı görünmemizde sigara içme, alkol kullanma, güneş ışınlarına maruz kalma sıklığı, hızlı kilo alıp verme gibi birçok etken de rol oynar. Sigara içme alışkanlığının ortalama hayat süresini kısalttığı ve pek çok sağlık problemine neden olduğu konusunda şimdiye kadar çok şey duymuşsunuzdur.

  Sigara içmek insanların daha yaşlı görünmesine neden olması ise bu alışkanlığın bir diğer sonucudur. Sigara bu duruma farklı şekillerde yol açıyor. Öncelikle sigara içmek tıp dilinde vazokonstrüksiyon olarak bilinen damar büzülmesine sebep olur.

  Sigara cilt kırışıklıklarını artırıyor
  Kan damarlarının büzülmesi vücuda daha az kan yayılmasına yol açıyor. Oksijen bütün vücuda kan yoluyla taşındığı için, bu durum derimize daha az oksijen gitmesi anlamına gelir. Ama deri hücreleri kendilerini yenilemek için oksijene ihtiyaç duyar. Deriye oksijen iletiminin azalması hücrelerin işlevini tam olarak yerine getirememesine sebep olur ve deride gözle görülür olumsuz değişimler meydana gelir. Ayrıca buna ilaveten sigara içmek, kandaki alyuvarların (kırmızı kan hücrelerinin) azalmasına yol açar. Bu durum da derinin rengini kaybetmesine, soluk görünmesine neden oluyor.

  Sigaranın erken yaşlanmaya yol açmasındaki başka bir etken ise vücuttaki kolajen üretiminin azalmasına sebep olmasıdır. Lifli yapıda bir tür protein olan kolajen erken yaşlarda kemik, kas ve deride bol miktarda bulunur ve vücuttaki dokuların sağlam bir şekilde birbirine tutunmasını sağlar.Bu özelliğiyle bir nevi vücudun yapıştırıcısıdır.

  Cildimizin sıkılığı ve esnekliği, derimizdeki kolajen miktarına bağlıdır. Daha az kolajen daha fazla kırışıklık oluşması, ciltte daha kolay yara oluşması ve bu yaraların daha geç iyileşmesi anlamına gelir.

  Son yıllarda yapılan bir araştırmada bu durum tek yumurta ikizleri üzerinde de kanıtlamış. Biri sigara kullanan, diğeri kullanmayan veya biri diğerinden en az 5 yıl daha uzun süre sigara kullanan 79 ikiz üzerinde yapılan bu araştırmada, ikizlerin daha uzun süre sigara içen tekinde cildin belirli bölümlerinde belirgin yaşlanma izleri görülmüştür. Buna göre daha uzun süreli sigara içenlerde göz kapaklarının daha fazla sarktığı, burun ve dudak çevresinde yoğun kırışıklık olduğu ve göz altı torbalarının daha belirgin olduğu da gözlenmiştir.