Siirt hakkında bilgi, Siirt ili hakkında genel bilgiler

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Eylem tarafından 9 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Sirt ilinin merkezi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaklaşık 900 m yükseltide az eğimli bir ovada kurulmuş olan Siirt’in çevresi, üç yandan az yüksek tepelerle kuşatılmıştır. Yalnızca batı yönü açıktır: Bu yönde 32 km’lik bir karayoluyla Kurtalan demiryolu istasyonuna bağlanır. TARlH Ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu konusunda bilgi bulunmayan, Siirt kenti ve çevresi, Eskiçağ’da Asur devletinin sınırları içinde yer alıyordu. Daha sonra Kimmerler ve İskitlerin akınlarının ardından, Medlerin ve Perslerin egemenliğine giren yöre, Pers egemenliğinin ardından Büyük iskender’in, ondan sonra da Selefkilerin eline geçerek, Ortaçağ başlarında lran’ın etki alanına girdi ve Bizans ile Sasaniler arasında sık sık el değiştirdi. 639’da Halife Ömer döneminde İslâm topraklarına katılan kent ve yöresi (Hazreti Osman döneminde el Cezire vilayetine bağlı Diyarbakır amilliğinin sınırları içindeydi), Xl. yy’da Mervani Beyliği’nin elindeyken, Türkmen akınlarına uğradı ve 1042’de kısa bir süre Türklerin elinde kaldı. Melikşah döneminde Büyük Selçuklu topraklarına katılıp (1085), sırayla Suriye Selçukluları, İnaloğulları, Hısnıkeyfa Artukluları ve Eyyubilere bağlandı. Eyyubiler ile Selçuklular arasındaki savaştan sonra, 1240’ta Anadolu Selçuklularına geçip daha sonra da Moğolların egemenliğine girdi ve büyük zarar gördü. XIV. ve XV. yy’larda Akkoyunluların ve Safevilerin egemenliğinde kalan Siirt ve çevresi, 1514’te Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Osmanlı yönetim örgütünde önce Diyarbakır eyaletine bağlı Siirt sancağının merkezi olan kent, daha sonraki dönemlerde Diyarbakır iline bağlı bir sancak merkezi oldu. 1884’te Bitlis vilayetine bağlandı.

  siirt ili hakkında bilgi.jpg

  GUNÜMÜZDE SİİRT

  Cumhuriyet döneminin başlarında aynı adlı ilin merkezi olan Siirt’in nüfusu 1927’de 15 000’i bulmazken (14 830), 1985’te 50 000’i aştı (53 884); 1990 nüfus sayımında 70 000’e yaklaştı (68 320).

  Günümüzde eski kesimleri yamaçlardaki eğimli yüzeyde bulunan kentin yeni kesimleri, batıdaki düz alana doğru yayılmaktadır.