Sindirim Sistemini oluşturan yapı ve organlar nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Lavinia tarafından 17 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Sindirim sistemimizi oluşturan yapı ve organlar ile ilgili bilgi verir misiniz?


  Sindirim sistemimizi oluşturan yapı ve organlar ile görevleri aşağıdaki gibidir:

  Ağız: besinlerin fiziksel sindiriminin başladığı ağızda besinler dil ve dişler yardımıyla çiğnenir. Tükürük sıvısıyla karıştırılarak ıslatılır. Tükürük sıvısı tükürük bezleri tarafından üretilir. Tükürük besinin yutulmasını kolaylaştırır. Tükürük sıvısındaki bir enzimle karbonhidratların kimyasal sindirimi başlar.

  Yutak: Ağız boşluğu yutak ile hem yemek borusuna hem de soluk borusuna açılır. Yutak yutkunma sırasında soluk borusunu kapatır. Besinlerin yemek borusuna iletilmesini sağlar.

  Yemek borusu: Yemek borusunun yapısındaki kaslar kasılıp gevşeyerek besinlerin mideye iletilmesini sağlar.

  Mide: Besinler midede mide kaslarının hareketiyle fiziksel olarak sindirilirken bir taraftan da midenin ürettiği salgılar bu karışıma eklenir. Proteinlerin sindirimi midede başlar. Mide salgılarındaki asit ve enzimler proteinlerin kimyasal sindirimlerinde görevlidir.

  İnce Bağırsak: Sindirim sisteminin en uzun bölümü olan ince bağırsak sindirim için hem ince bağırsak hem de kanallarla buraya dökülen karaciğer ve pankreas salgılarını kullanır. Yağların kimyasal sindirimi ince bağırsakta başlar. Yağ, protein ve karbonhidratların sindirimi burada tamamlanır. Sindirimi tamamlanmış bu besinler ince bağırsaklardan emilir ve kana geçer.

  Kalın Bağırsak: Kalın bağırsakta sindirim olmaz. Sindirilmemiş besinlerde kalan su ve mineraller emilerek kana geçer. Böylece sindirim atıkları posa haline getirilip anüse iletilir.

  Anüs: Kalın bağırsağın son kısmıdır. Besin maddelerinin sindirilmeyen bölümü anüsten atılır.

  Sindirime yardımcı organlar

  Karaciğer: Safra adındaki salgıyı üretir. Bu salgının içindeki tuzlar yağların fiziksel olarak parçalanmasını sağlar. Safra, safra kesesinde depolanır ve bir kanal ile ince bağırsağa gönderilir.

  Pankreas: Pankreas öz suyunu salgılar. Bunun içinde yağ, karbonhidrat ve proteinleri sindiren enzimler vardır. Bir kanal ile ince bağırsağa gönderilir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 30 Eylül 2015
 2. :cool: yani bu sitw çok iyi
   
 3. sevmedim gaha iyileri de varrro_Oo_Oo_O