Sırrı Süreyya Önder Kimdir? Sırrı Süreyya Önder Hakkında

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 13 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Sırrı Süreyya Önder biyografi

  7 Temmuz 1962 yılı Adıyaman doğumlu Sırrı Süreyya Önder Yönetmenlik, sinema oyunculuğu, senaristlik, müzik yapımcılığı ve ulusal basında köşe yazarlığı yapmıştır. 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi.

  [​IMG]
  sırrı süreyya önder hayatı

  Sırrı Süreyya Önder 1978 yılında Adıyaman Lisesinde öğrenciyken Maraş Katliamı'nı protesto ettiği için tutuklanarak cezaevine girdi. Tahliye olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanarak Ankara'ya gitti.
  12 Eylül Darbesi yapıldığında Sırrı Süreyya Önder Ankara'daydı. İlk tutuklamalarda hapse girdi. Uzun bir yargılamadan sonra 12 yıl hapse mahkum edildi. Açlık grevleri gib protestoları ve eylemleri nedeni ile infazlarının yakılması sonucu çeşitli cezaevlerinde 7 yıl hapis yattı.

  Sırrı Süreyya Önder BKM Film tarafından çekilen senaryosunu kendisinin yazdığı Beynelmilel isimli filmde ilk yönetmenliğini yaptı. Muharrem Gülmez'le birlikte yönettiği film 2006 yılında çekildi. 2007 Ocak ayında gösterime girdi.
  Filmde 12 Eylül 1980 sonrası sıkıyönetiminin doğuda yerel halk ve çalgıcı sınıfı üzerine etkileri trajikomik bir şekilde anlatılır.

  vikipedi