Sitoloji Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 29 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  11 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  845
  Sitoloji


  Sitoloji, kök kelime itibarı ile Grek (Yunan) alfabesinde yer alan kytos (barındırıcı) kelimesi ile Loji (bilim) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Hücrenin enerji üretimi, tüketimi, protein kullanımı, hücrenin yapısı ve kanser ve diğer tanımlanamayan hastalıklar sitolojinin bilimsel alanına girmektedir. Ayrıca hücrenin diğer hücreler ile olan fizyolojik ilişkisi, hücrenin ölümü, hücrenin organelleri, bölünmesi çoğalması yine bu bilim dalının bilimsel çalışma sahasını oluşturur. Sitoloji, protozoa ve bakteri gibi tek hücreli canlılardan insan ve hayvan gibi karmaşık yapılı canlıların organizmalarına kadar geniş bir araştırma alanına sahiptir.

  Hücrenin ortaya çıkışı ve görevi ile hücre hakkında bilgi öğrenmek biyolojik bilimin temel felsefesini oluşturur. Farklı hücreler arasında değişiklik ve benzerlikler oluşturmak; moleküler biyoloji ve gelişim biyolojisine büyük katkı sunar. Araştırmaların ortaya çıkarttığı sonuçlar, evrensel teorileri meydana getirdiğinden, bir hücre türünden öğrenilen bilgiler bir başka hücre için kullanılabilir.

  Stoloji de kullanılan terimler,

  • Biyoloji; Hayvan ve bitkilerin (canlıların) ilk canlının oluşumundan itibaren dağılım, köken, gelişim, büyüme, köken ve üremelerini inceleyen bilim dalıdır.
  • Organ; Beyin tarafından verilen emirler yapılması gereken işlerin yerine getirilmesi için sorumlu olun vücudun belli bölümlerinde görev yapan, yapısal ve görevsel olarak işlevi kesin olarak belirlenmiş, kendi işinde başka görevi yapamayan vücut uzvuna denir.
  • Hücre; kapalı organellerin bulunduğu ve küçük odaya verilen isimdir, ince ve saydan bir zar içinde bir çekirdek ve protoplazmadan meydana gelir. Doku veya organizmanın en küçük kapalı birimi olarak ta anlatılan hücre, içinde gizli nasıl çalışıldığı ile ilgili tam bilgi elde edilemeyen bölüm anlamına gelir,
  • Bilim, belirli bir alanda bir konuyu bilmek, öğrenmek için bir amaca yönelen, yöntemli, planlı araştırma sürecidir. Evrensel gerçeklik ve kesin bilgileri gösteren sıralı ve yöntemli bilgiye verilen isimdir.
  • Fizyoloji; Hayvan ve bitki hücre ve dokularının görevlerini nasıl yerine getirdiklerini ve görevlerinin neler olduğunu tanımlayan sitolojinin alt bilim dalıdır.
  • Stolojik muayene; Canlılarda birçok konuda olduğu gibi genellikle de üreme ile ilgili uygun dönemlerin belirlenmesi için üreme organları hakkında bilgi sahibi olabilmek ve olası üreme bozuklukları kontrol etmek için sıvı dokusu alarak mikroskobik ortamda incelenmesi işlemine verilen isimdir.
  • Stolojik harita; Canlı genlerinin kromozomlar üzerinde birbirlerine göre baz, klobaz ve megabaz olarak gösteren fiziksel haritaya verilen isimdir.
  Sitoloji'den öğrenilen bilgiler hangi alanlar da kullanılır?
  • Biyokimya, Moleküler biyoloji,
  • Genetik bilimi,
  • Gelişim biyolojisi sitoloji ile elde edilen verileri kullanır.
  Sitolojiye göre hücre de proteinin kullanılması nasıldır?
  • Protein farklı türlerden meydana gelir, hücrenin her yerinde değişik organeller bulunduğundan ihtiyaçları olan proteinde farklı olacaktır. Sitolojinin bir başka görevi olan hücre içindeki değişikliklerin incelenmesi sırasında hücre dışına salgılanan proteinlerin moleküler mekanızmasını incelemesidir.
  • Proteinlerin bir çoğu hücre sitoplazmadaki ribozomlar aracılığıyla sentezlenir. Bu sürecin diğer bir adı protein translasyonudur. Kimi proteinler hücre zarını da kullanarak sentezleme sırasında hücre içi endoplazmik retikuluma taşınırlar.
  • Protein taşınma süreci Golgi cisimciğine taşınmaya kadar devam eder. Golgi cisimciğinde birkaç işlemden sonra Golgi cisimciğinden tekrar hücre zarına, oradan diğer hücre altı yapılara ulaşabilir, hücre zarında kalabilirler. Ayrıca motor proteinler, zar proteinleri hücre iskeletine taşırlar.
  Bazı proteinler yarı durağan bir akışla kendini gösterirler. Hücre içi yapılardan endopilazmik redukulum ve golgi cisimciği içinde bulunan proteinler diğer proteinler ile birleşerek buralara yerleşirler. Bazı proteinler hücre zarından dışarıya doğru ilerlerler ve hücre dışına çıkarlar.