Sivas'ın coğrafi özellikleri ve tarihi

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Eylem tarafından 28 Şubat 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Sivas hakkında genel bilgiler

  Büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi sınırları içinde, kuzeydoğuda kalan kesimleri (Suşehri, Akıncılar, Doğanşar, Gölova, Koyulhisar ilçeleri) Karadeniz Bölgesi'nde, doğu ve güneydoğu kesimleri (Divriği ve Gürün ilçeleri) de Doğu Anadolu Bölgesi'nde il. Yüzölçümü 28 488 km2 (bu bakımdan, Konya'dan sonra Türkiye'nin ikinci ilidir), nüfusu 1990 sayımına göre 767 481, merkezi Sivas kenti olan Sivas ili, 17 ilçeye bölünmüştür: Merkez, Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Gemerek, Gölova, Gürün, Hafik, İmranlı, Kangal, Koyulhisar, Şuşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli, Zara.

  Doğuda Erzincan, güneydoğuda Malatya, güneyde Kahramanmaraş, güneybatıda Kayseri, batıda Yozgat, kuzeyde Tokat ve Ortui kuzeydoğuda Giresun illeriyle sınırlı olan Sivas ili, İç Anadolu'nun Doğu Anadolu'ya yakın kesiminde yeraldığından, İç Anadolu'nun en yüksek ve en engebeli yöresini oluşturur. Yörenin başlıca düzlükleri Kızılırmak vadisi boyunda, ilin en önemli dağları da bu vadinin kuzeyinde sıralanır. Söz konusu dağların başlıcaları, doğudan batıya doğru şunlardır: Kızıldağ (3 025 m); Köşedağı (2 812 m) ; Tekelidağ (2 643 m) ; Asmalıdağ (2 416 m) ; Dumanlıdağ (2 447) m) ; Yıldızdağı ( 2 552 m). Kızılırmağın güneyinde kalan dağlarsa kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanırlar: Gürlevik dağı (2 688 m), Tecer dağı (2 262 m), vb.
  Sivas ili, iklim bakımından, İç Anadolu'nun kışları en soğuk ve en sürekli, yazları en serin kesimidir. Sivas kentinde, en soğuk ayın sıcaklık ortalaması, -3,6 °C, en sıcak ayın ortalaması 19, 7 °C, günümüze kadar kaydedilen en düşük sıcaklık -34,4 °C (3.2.1947 ve 6.2. 1950), en yüksek sıcaklık 38, 3 °C'tır. (19.7.1962). İl merkezinde, yıllık ortalama yağış tutarı 411 mm'dir. Bu yağışın büyük bölümü ilkbahar mevsiminde düşer. Sivas'ta ortalama olarak 31 gün kar yağar ve yağan kar 62 gün yerde kalır.

  Sivas ilinde orman örtüsü seyrektir. Daha çok, Kızılırmak vadisinin kuzey ve batısındaki dağların üztünde orman kalıntılarına raslanır. Geri kalan kesimlerde kurak bozkır görünüşü egemendir. İlin en önemli ormanları Zara'nın kuzeyindeki şerefiye çevresinde, ayrıca Hafik ve Yıldızeli çevrelerindedir.

  İl sılarının büyük bölümü, Kızılırmak aracılığıyla Karadeniz'e akar. İlnin kuzey kesiminin sularını Yeşillırmak'ın en büyük kolu olan Kelkit ırmağı toplar.Yeşilırmak'ın ana kolu olan Tozanlı çayının kaynakları da, Sivas ilinin kuzey kesimindedir. İlin güney ve güneydoğu kesimlerinin suları, Tohma ve Çatlı suları aracılığıyla Fırat ırmağına karışarak Basra körfezine ulaşır. Seyhan ırmağının ana kolu olan Samantı suyunun kaynakları da, Sivas ili sınırları içindedir.

  Sivas ili sınırları içinde dışarı akışı bulunmayan bazı küçük göller vardır. Alçıtaşlı (jips) arazi içindeki erime çukurlarında biriken sularla oluşmuş bu göllerin başlıcaları arasında Zara ile Hafik arasındaki Tödürge (Demiryurt) gölü, Hafik gölü, ona yakın alan Lota gölü ve Sivas-Çetinkaya demiryolu kenarındaki Karagöl sayılabilir.

  Sivas hakkında genel bilgiler.jpg