Öğrenci Sömestr tatilinin süresi uzuyor mu?

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Sömestr tatilinin süresi uzuyor mu?

  Bugün gazetelerde özellikle öğrencileri ve öğretmenleri heyecanlandıran bir haber yayınlandı. “15 gün olan sömestr tatilinin süresi 1 aya kadar uzuyor. Milli Eğitim Bakanlığı 15 günlük yarı yıl tatilini 1 aya çıkarmaya hazırlanıyor. Eğer çalışmalar tamamlanırsa uygulama seneye başlayacak” Şeklinde yapılan açıklama ne kadar gerçek?

  Sömestr tatili uzayacak diye sevinenlere kötü haber verelim. Milli eğitim bu konuyla ilgili bir çalışmanın henüz olmadığını açıklayarak çıkan haberi yalanladı. Milli Eğitim tarafından yalanlanan haberlere bakılırsa yaz tatilinin süresi kısalacak. Bu uygulama hayata geçecek olursa Sömestr tatili 31 Aralık tarihinde başlayacak ve 1 Şubat tarihine kadar devam edecek. Yani ocak ayı öğrenci ve öğretmenler tarafından tatilde geçirilecek. Bu uygulamanın amacı ise enerji tasarrufu sağlamak ve turizm hareketliliğini canlandırmak. Yaz turizminin aksine kış turizminin daha durgun geçmesi böyle bir çalışmaya yöneltmiş olabilir yetkilileri. Sömestr tatilinin uzaması ile birlikte yerli turistlerin ülke içerisindeki tatil turları artacak böylece turizm hareketliliği sağlanacak bunun aksine okulların tatil olması ile birlikte yakıt başta olmak üzere milyonlarca liralık enerji tasarrufu da sağlanmış olacak.

  Peki böyle bir uygulama ile yaz tatili ne zaman başlayıp ne zaman sona erecek?

  Eğer sömestr tatili uzatılıp, yaz tatili kısaltılmasına yönelik uygulama hayata geçecek olursa o zaman yaz tatili Haziranın ortasında başlayacak ve 2,5 ay sonra yani Eylül başında sona erecek.

  Bütün buraya kadar söylediklerimizin bu sene için geçerli olmadığını hatırlatmakta fayda var. Konuyla ilgili çalışmalar henüz devam ederken uygulamaya önümüzdeki 2016-2017 eğitim öğretim döneminde başlanması düşünülüyor.