Sporda Doping Gerçeği

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Sporda Doping Gerçeği

  Sporcuların başarılı olmasında sadece yetenek yeterli olmaz. Onları başarıya ve zafere götüren yol, disiplinli bir şekilde çok çalışıp antrenmanlarını düzenli yapmaktan ve sağlıklı bir hayat sürmekten geçer. Ancak bazı sporcular kazanma uğruna tüm ahlaki ve etik değerleri, evrensel spor kurallarını, hatta kendi sağlıklarını hiçe sayarak çeşitli yöntemlere ve performans artırıcı maddelere başvuruyor.


  Doping sporcunun fiziksel ve psikolojik sağlığına zararlı, hakça yarışı engelleyen, sportif performansı artıran ve yasaklanmış yabancı maddelerin vücuda normal dışı yollardan alınması ya da sporcunun vücudunda doğal olarak bulunan bir maddenin normal düzeyin üzerine çıkarılmasını sağlayan madde ve yöntemlerin kullanılması olarak tanımlanır. Bu yabancı maddeler genelde doğal besin kaynaklarından alınamayan ve organizmanın üretmediği sentetik maddelerdir. Bu maddeler organizmada çeşitli uyarılara yol açar ve dopingli sporcunun rakiplerine karşı spor ahlakına yakışmayacak şekilde haksız avantajlar elde etmesine yol açar.

  [​IMG]


  Sporun ruhuna aykırı, eşit koşullarda yarışma ortamını bozan, spor kamuoyunun güvenini zedeleyen ve sporcuların sağlığını tehlikeye atan bir olgudur. Ülkesini olimpiyatlarda ya da başka spor karşılaşmalarında temsil eden bir sporcunun sportif yeterliliğinin yanı sıra ahlaki değerlere sahip olması, dürüst oyun kurallarına saygı göstermesi ve doping etkisi olan maddeleri kullanmaması ondan beklenen en temel şeylerdir. Dopingin çarpıntı, aşırı terleme, yüksek tansiyon, sinirlilik, sindirim bozukluğu, karaciğer ve böbrek yetmezliği, kas geriliminde artış, iskelet dokusunda tahribat, cinsel fonksiyonlarda bozulma, saç dökülmesi, kalp krizi ve ani ölüm gibi tehlikeli ve sağlığa çok zararlı sonuçlarının olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu nedenlerle doping WADA, IOC, FIFA, UEFA, FIBA, IAAF gibi uluslararası spor organizasyonları tarafından yasaklanmıştır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 9 Temmuz 2018