Tatar Ramazan Hikayesi Gerçek mi

Konusu 'Medya Takip' forumundadır ve Elif tarafından 26 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Tatar Ramazanın Hikayesi Öyküsü Nedir Gerçek midir?

  Kerim Korcan tarafından yazılan hikaye ikinci Dünya Savaşı sırasında 1942 yılında geçiyor. Bu eser 1990'lı yıllarda 2 bölüm olarak sinemeya uyarlanmıştır. Filmde başrolü Kadir İnanır oynamış müzikleri de Ahmet Kaya yapmıştır.
  Söylentilere göre Tatar Ramazan 2. Dünya savaşı yıllarında Erzincan'da yaşanmış..

  Dokuz ayrı hikaye içeren filmin konusuna göre, Tatar Ramazan sürgüne gönderilmeden önce toprak sahiplerinden Abidin Ağanın oğlunu öldürür ve dört sene hapis yatar. Çıktıktan sonra karıştığı birçok olaylar nedeniyle Ramazan tekrar hapishaneye düşer. Girdiği hapishanede kimseye bulaşmamak adına dikkatli olmaya çalışan Tatar Ramazan bir süre sonra esrar satan, kumar oynatan bir koğuş ağası ile karşılaşır. Başlangıçta kimseye bulaşmamaya çalışır. Bir süre sonra koğuş ağasının da gardiyanlarla birlikte olduğunu görür. Dayanamayarak bir tokat atar. Bu tokadı sindiremeyen Mustafa gece Tatar Ramazan'ı arkadaşları ile öldürmek ister ancak Ramazan bunu farkeder ve Mustafa'yı bıçaklayarak öldürür. 7 yıl daha ceza alır ve sürgüne gönderilir...700 kasaba, 70 ilde ve 7 düvelde namı söylenir..

  Sıradan bir demirci iken efsaneye dönüşen ve bozuk düzen ile mücadele eden bir kahramanın hikayesi, Tatar Ramazan dizisi bu akşam başladı. Başrolde Kadir İnanır’ın oynadığı efsane filim Tatar Ramazan'ın hikayesi gerçek mi değil mi merak konusu oldu.
   
 2. Savas yıllarında 70 ilmi vardı ki
  70/il diye lanse ediliyor
  1994 yılına kadar sadece 67 il vardı