Tayga nedir? Dünyadaki dağılımı nasıldır?

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Demir tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Demir

  Demir

  Katılım:
  2 Şubat 2013
  Mesajlar:
  4.572
  Tayga nedir? Dünyadaki dağılımı nasıldır?

  Tayga ormanları, Kuzey Yarım Küre’de ılıman orta enlemler ile Tundra arasında yer alan ve kozalaklı ağaçlardan oluşan ormanlardır. Bu biyom, Kanada ve Avrasya’nın kuzeyinde geniş yer kaplar. Bu ormanlara tayga ormanları denir.


  Taygayı oluşturan başlıca ağaç türleri çam, köknar, melez gibi her zaman yeşil iğneyapraklılardır. Ağaçlar genellikle çok yavaş büyürler; çapları da fazla kalınlaşmaz. Tayganın kuzeyinde, kutba doğru tundra bölgesi yer alır. Tayga kuşağında kışlar sert ve uzun, yazlar çok kısa sürer. En sıcak ayının ortalaması ancak 10° C dolayındadır.

  Sibirya ve Kanada'nın kuzey kesimlerinde görülen tayga ormanları Dünya'daki orman zenginliğinin yaklaşık % 15'ini oluşturmaktadır.

  Taygaların yayılış gösterdiği sahalarda şiddetli don olayı görüldüğü ve kar örtüsü uzun süre yerde kaldığı sert karasal iklim görülür. Bu iklimde ağaç türleri fakirdir. En yaygın ladin, göknar, melez ve çam türleri görülür. Genelde toprak donmuş olduğundan bitkiler topraktaki sudan tam olarak faydalanamaz.

  Bu biyomda iri hayvanlardan Ren Geyiği ve toynaklar çoğunluktadır. Samur, vaşak, kunduz gibi