Telefonunuzu Tehditlere Karşı Koruyun!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 30 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Son yıllarda akıllı telefonlar hayatımızın en önemli parçaları haline geldi. Akıllı telefonlar sayesinde internet üzerinden yaptığımız birçok işi telefon aracılığıyla halledebiliyoruz. Ancak akıllı telefonlarımız yanlarında bazı güvenlik zaafiyetini de getiriyor. Dünyanın önemli güvenlik firmalarından biri olan Kaspersky Lab\’ın akıllı telefonlarınızı korumaya yönelik sunduğu 5 ipucunu sizlerle paylaşıyoruz.

  Öncelikle VPN bağlantısı olmadan asla bilgi paylaşımı yapmayın. Birçok kullanıcı kablosuz internet bağlantılarını kullanıyor. Ancak etkin noktalar internete bağlanmak için pek güvenli değil. VPN bağlantısının olmadığı noktalarda asla kredi kartı bilgilerinizi, hesap bilgilerinizi paylaşmayın. Ayrıca bu durum e-posta ve Facebook gibi ağların şifrelerinizi de kapsıyor, unutmayın!

  Şifresiz WLAN kullanarak işlem yapmayın! Otel rezervasyon teyidi, internet bankacılığı gibi işlemleri yapmamaya özen gösterin. Çünkü böyle hassas bilgiler şifresiz WLAN kullandığınız takdirde diğer kişiler tarafından kolaylıkla ele geçirilebilir. Bir VPN işlemcisine sahip değilseniz mobil iletişim bağlantısı kullanın ya da kablolu bir bağlantı talep edin.

  Bir cep telefonu kimliği oluşturun. Bu kimlik size acil durumlarda zaman kazandıracaktır. Telefonunuzla ilgili olan bütün önemli bilgileri bir yere not alın. Bunlar telefon numaranız, müşteri numaranız, sağlayıcınızın yardım hattının numarası, telefonunuzun IMEI numarası, SIM kart numarasıdır. Bu bilgileri kullanarak kaybolan telefonunuzun kullanımını hızlı bir şekilde engelleyebilirsiniz.

  Telefonunuza bir güvenlik uygulaması indirin. Bu Kaspersky Internet Security uygulaması olabilir. Bu uygulama telefonunuzu zararlı uygulama ve web saldırılarına karşı korur. Kişisel bilgilerinizi güvende tutarak hırsızların bu bilgilere erişmesini engeller. Ayrıca cihazınız çalınmış bile olsa bu uygulama sayesinde uzaktan etkinleştirebileceğiniz silme işlevini kullanarak telefonunuzdaki bütün gizli bilgileri silebilirsiniz. Telefonunuzda GPS modülü bulunuyorsa bu güvenlik uygulaması kaybolan cihazınızın bulunmasını sağlamak için size konum bilgisi içeren bir mesaj gönderilmesini sağlar.

  Telefonunuzun PIN kodu işlevinin aktif olduğundan emin olun. Telefon kilidini açmak için kullanılacak gerçek parola ve desenler telefon güvenliği açısından daha etkili olacaktır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 12 Temmuz 2018