Tesla’nın otopilot modundaki ilk ölümlü kazası

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 4 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Tesla’nın otopilot modundaki ilk ölümlü kazası

  Elektrikli araba üreticisi Tesla, yakın zamanda Model S ve Model X araçlarında sürücü müdahalesi olmadan gidebilmeyi sağlayan otopilot özelliğini devreye sokmuştu. Tesla tarafından geliştirilen yazılım, araçta bulunan algılayıcılardan aldığı bilgiler sayesinde aracı kilometrelerce sürebiliyor. Ancak otopilot son zamanlarda eleştirilerin odağında. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Florida eyaletinde otopilot modunda seyreden Tesla marka bir araç başka bir araçla çarpıştı. Tesla’nın sürücüsü (o sırada araç otopilot kontrolünde olduğu için tabletinden film izliyordu) hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma ve teknik araştırma başlatıldı.

  Elde edilen ilk bulgular Tesla cephesinde sorunlar olduğunu gösteriyor. İlk sorun, otopilotun diğer otomobil markalarında olduğunun aksine, sürücünün ellerini direksiyondan çekmemesine yönelik ciddi bir uyarı sisteminin olmaması. Hal böyle olunca da sürücü,ellerini direksiyondan çekip kilometrelerce yol kat edebiliyor. Oysa ki benzer sistemler böyle bir durumda aracı birkaç dakika içinde durduruyor. Ayrıca Tesla’nın algılayıcıları tümüyle sürücüsüz hareket etmek için yeterli değil. Tampon hizasında bir radar, ön camda da bir kamera var. Sürücüsüz araç konusunda çalışan Google ve Volvo gibi firmaların araçlarında ise çok daha fazla algılayıcı bulunuyor.
  Son olarak otopilot, kaza sonrası olması gerektiği gibi davranmıyor. Aracı durdurmak yerine sürmeye devam ediyor. Bu da kazaları çok daha tehlikeli bir hale sokuyor. Tesla ise otopilotun bu haliyle bile insanlardan çok daha az kaza yaptığını ve tüm araçlarda otopilot özelliği olsaydı kazaların çok büyük bir kısmının önlenebileceğini iddia ediyor. Bu konudaki tartışmalar devam ettiğinden, sürücüsüz araçların yaygınlaşması biraz daha zaman alacak gibi görünüyor.