Tokat hakkında genel bilgi

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve Eylem tarafından 22 Aralık 2016 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Tokat Hakkında Bilgi

  Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde il. yüz ölçümü 9 958 km2, nüfusu 719 251 (1990), merkezi Tokat kenti olan Tokat ili, 12 ilçeye bölünmüştür:Merkez, Almus, Artova, Başçiftlik, Erba, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt, Zile ilçeleri kurulmuştur. Merkez ilçeyle beraber 12 ilçe, 64 belde ve 583 köy vardır.

  Kuzeyde Samsun, kuzeydoğuda Ordu, güneyde Sivas, güneybatıda Yozgat, batıda Amasya illeriyle sınırlı olan Tokat ilinin kuzey kesiminde sokulan Canik dağlarının güney yamaçları (büyük bölümü Samsun ve Ordu illerinde yeralır), Kelkit vadisi üstüne iner. İlin orta kesimlerinde yeralan akarsu boylarında, Tokat'ın başlıca ovaları yayılır: Güneyde Çekerek suyu çevresinde Artova; ortada Tozanlı çayı çevresinde gelişen ve Turhal ile Tokat arasında uzanan Kazova; kuzeyde Kelkit vadisi çevresinde gelişen ve Erbaa'nın batısından başlayarak Amasya ili sınırları içinde de devam eden Taşova. İlin en yüksek engebeleri, Yeşilırmak'ın güneyinde kalan kesimdedir.

  Tokat ilinin iklimi, Karadeniz Bölgesi iklimi ile İç Anadolu Bölgesi iklimi arasında geçiş özelliği gösterir. Kış aylarının pek soğuk olmasına karşılık, yazlar, çukur vadi içlerinde oldukça sıcak geçer. İl merkezindeki meteoroloji istasyonunun gözlemlerine göre, en soğuk ay ortalaması 2,7 oC, ensıcak ay ortalaması 22 oC, günümüze kadar kaydedilen en düşük sıcaklık - 19,3 oC (20. 2. 1969). Yıllık yağış ortalamasının 455 mm olduğu Tokat'ta, yılda ortalama 10 gün kar yağar ve yağan kar, ortalama olarak 20 gün yerde kalır.

  Orman örtüsü bakımından, ilin kuzey ve güney kesimleri arasında önemli farklılıklar görülür. Kuzey kesiminde orman örtüsü daha sıktır. Niksar ve Reşadiye ilçelerinde ormnlar geniş yer kaplar. Buna karşılık ilin İç Anadolu'ya komşu olan Zile ve Artova ilçelerinde otsu bozkır görünüşü, Kelkit ve Yeşilırmak vadi tabanlarında ağaçlı bozkır görünüşü egemendir.

  Tokat ilinin sularını Yeşilırmak'ın üç önemli kolu toplar: Yeşilırmak'ın ana kolu olan ve ilin orta kesiminin sularını toplayan Tozanlı ırmağı (ya da Tokat suyu); ilin kuzey kesimlerinin sularını toplayan Kelkit ırmağı; ilin güney kesimlerinin sularını toplayan Çekerek suyu. Yeşilırmak üstünde, Tokat kentinin doğusunda 1966'da hizmete girmiş olan Almus barajının gerisinde, 32,5 km2 genişliğinde bir yapay göl oluşmuş ve bu sayede enerji elde edildiği gibi, 20 000 hektarlık bir alanın taşkından korunması, ayrıca 14 000 hektarlık bir alanın sulanması sağlanmıştır.

  Tokat ilinin ekonomik faaliyetleri

  Tokat ilinin ekonomisinde tarım ağır basar. Ekim alanları içinde en geniş yer tahıl tarlalarına ayrılmıştır ve en çok buğday ekilir. Buğday üretiminde Merkez Ve Zile ilçeleri başta gelir. Baklagil çeşitleri arasında en çok, hayvan yemi olarak kullanılan "fiğ" ekilir. Türkiye'nin ilk dört şeker fabrikasından biri olan Turhal fabrikasının kurulması, ilde şekerpancarı ekimini geliştirmitir. En çok şekerpancarı, Zile ve Turhal ilçelerinde üretilir (bu iki ilçenin üretim toplamları, bütün Tokat ili şekerpancarı üretiminin üçte ikisini aşar). SAnayi bitkilerinden tütün üretimi de önemlidir ve il topraklarındaki geçmişi daha eskidir. Rn çok Erbaa ve Niksar ilçelerinde ekilen tütün ünlü "Taşova tipi"ndendir.

  Dikili alanların büyük bölümü bağlar kaplar. İlin toplam üzüm üretiminin yarısına yakını, merkez ilçede elde edilir. Tokat kenti ile Turhal arasındaki Kazova, ince kabuklu, nitelikli sofralık üzümlerin başlıca yetişme alanıdır. Üzümler taze olarak tüketildiği gibi, şarap ve pekmez (ünlü Zile pekmezi) yapımında da kullanılır. Ayrıca elma, armut, şeftali, kiraz, vb. yetiştirillir. Tokat ilinin hayvan varlığında, koyun önemli yer tutar. Büyükbaş hayvan sayısı daha önemsizdir. İlin eb önemli yeraltı gelir kaynağı, Turhal'daki antimon yataklarıdır. Artova ve Zile ilçelerinde de birkaç linyit yatağı işletilmektedir.

  Tokat ulaşım araçları

  Tokat, Çevresine iyi yollarla bağlanmıştır. Somsun-Sivas karayolu Turhal ve Tokat kentlerinden geçer. Samsun-Sivas demiryolu üstünde de Turhal, Zile ve Artova'nın istasyonları vardır. Havalimanı Tokat iline 17. Km. uzaklıkta olup Tokat Turhal Karayolu üzerindedir. Tokat Havalimanından İstanbul- Ankara bağlantılı tarifeli uçak seferi düzenlenmektedir. Sivas - Samsun hattında çalışan DDY bağlantılı trenler Artova, Zile ve Turhal ilçelerinden yolcu almaktadır.İlin Karadeniz kıyılarıyla bağlantısı, Tokat-Samsun karayolunun yanı sıra, Niksar-Ünye ve Reşadiye-Fatsa karayollarıyla sağlanır.