Tokofobi - Doğum korkusu nedir nasıl geçer

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 13 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Birçok kadın ilk hamileliğinde doğum yapma korkusu yaşar.Her ne kadar hamilelik ve doğum, insan doğasının bir parçası olsa da farklı algılayışlar sonucu bazı kadınlar bu durumu doğalarına aykırı bir durummuş gibi görebiliyorlar.

  [​IMG]

  Tokofobi Nedir

  Tokofobi Türkçe karşılığı doğum yapma korkusudur.Tokofobi, doğum öncesi depresyonun belirtisi olabildiği gibi, günümüzde tıbbi neden olmaksızın annenin isteğine bağlı sezaryen doğum oranlarını artırdığı da bir gerçek.
  Hatta sezaryen doğumların yararlı olduğuna dair veriler de mevcut değil.


  Doğum Korkusu nasıl geçer

  Doğum korkusunu azaltmaya yönelik araştırmalar 1920 'lerden itibaren yapılıyor. 1950’li yıllarda psikoproflaksi (olağandışı davranış biçimlerini önlemek ve kişinin çevreye uyum sağlaması için psikolojik yöntemler kullanılarak yapılan koruma yöntemi), 1990’lı yıllardaysa hipnozun etkileri, değerlendirilen yöntemler oldu.

  Ancak psikoproflaktik hazırlık kurslarının doğum süreci üzerine olumlu etki göstermediği anlaşılmış. Ryding’in yaptığı bir araştırmada doğum korkusu nedeniyle tıbbi gerekçesiz sezaryen doğum isteyen hamilelere, doğum öncesi kısa dönem psikoterapi uygulanmış ve daha sonra bu hamilelerin yüzde 50’sinin normal doğum gerçekleştirebildiği görülmüş.
  Dolayısıyla doğum korkusu yaşayan anne adaylarına psikoterapi uygulanması, bir tedavi yöntemi olarak düşünülebilir.

  Dr. Harika Bodur Öztürk​