Truva Atının Hikayesi Özeti

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 12 Mart 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Truva Atının Hikayesi

  Efsaneye göre Truva şehrinin kralı Priamos’un oğlu Paris, Menelaus’un genç ve güzel karısı güzel Helen’e aşık olarak Helen’i Truva’ya kaçırır. Menelaos, bu olay üzerine müttefiklerini de alarak Truva’ya savaş ilan eder. Bunun üzerine Anadolu'daki diğer güçleri yanına alan Truvalılar savunmaya geçer. Uzun süren savaşlar sebebiyle askerler çok zor durumdadır.

  Üstün zekası Athena tarafından da taktir edilen Odysseus, ortaya tahtadan bir at yapma düşüncesini atar. Herkes tarafından kabul edilen bu düşünce doğrultusunda tahtadan at yapılarak içine asker doldurulur. Asker doldurulan atın içinde Odysseus da vardır. Ordunun geri kalanı ise saklanarak görünmez olur.

  Truvalılar ortada Akha askerlerini göremeyince onların kaçtığını düşünür ve Meşhur Truva atını içeri alırlar. Truvalılar sevinçten eğlenceler düzenler ve ordu sarhoş bir haldeyken Akha askerleri atın içinden çıkarak Truvalılara saldırır. Bu arada saklanan Akha ordusu da ortaya çıkarak atın içinden çıkan askerlere yardım eder.

  Akıllıca bir oyun sonucu Truva’ya giren Akhalar Truvalılara karşı zafer kazanır. Helen’i de yanlarına alan Akhalar yurtlarına geri dönerler.

  Truva Atının Hikayesi Özeti.png