Türk Kültürünün Özellikleri Kısaca

Konusu 'Türkiyem' forumundadır ve webkolik tarafından 13 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Türk kültürü, yemeklerimizden tutun da düğünlerimize, halk oyunlarımıza, gelenek göreneklerimize, değerlerimize, inançlarımıza kadar yaşama biçimimizin tüm unsurlarını kapsar. Kısaca Türk kültürü, Türklere özgü yaşama biçimidir.

  Bizim milli kültürümüz ve toplum uğruna ferdin, ne de fert uğruna toplumun feda edilmesini kabul eder. Bilakis ferdi ve toplumu aynı potada bütünleştirir. Bütünlük esasına dayalı milli kültürümüz, Ben+Biz şuurunu bir arada yaşatarak ideal bir kültür sentezini ortaya çıkarır. Aynı zamanda yardımlaşma ve dayanışmanın çok önemli olduğu Türk kültürü, fert ve toplum menfaatlerinin paralelliği esasına dayanır. Osmanlı İmparatorluğu'nun yükselme dönemlerinde, ideal kültüre uygun olarak fert ve toplum menfaatleri uyumlu bir bütündür.

  Türk kültürü, fertlerin toplum içindeki ilişkilerini menfaatlerin paralelliği, sosyal adalet ve karşılıklı sevgi-saygı esasına göre düzenlenmiştir. Özellikle Türk kültüründe, büyüklerin küçükleri sevip koruması, küçüklerin ise büyüklere saygı göstermesi esastır.