Turşu kurmanın püf noktaları nelerdir?

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve webkolik tarafından 15 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik

  Katılım:
  17 Şubat 2012
  Mesajlar:
  2.991
  Turşu kurmanın püf noktaları nelerdir?

  Kış mevsimine adım adım yaklaşırken evlerde kışlıklar hazırlanmaya başlanır. Konserveler, reçeller, turşular, marmelatlar, menemenler, soslar… Kışlık hazırlıklarında önemli bir yere sahip olan turşu, en sevilen ve en sık yapılan kışlıklar arasındadır. Salatalık ve lahana turşusu en sevilenler olsa da karışık turşu gibisi yoktur. Turşu yapımında taze, sert ve lezzetli sebzeler kullanmaya özen gösterilmeli, kaya tuzu, sirke gibi ürünlerin bekleme esnasında plastik malzeme ile kimyasal reaksiyona geçmesini önlemek için irili ufaklı cam kavanozlar seçilmelidir. Nohut ve az miktarda eklenen toz şeker turşuların çabuk olgunlaşmasını sağlayacaktır. Beyaz lahananın sert olan kök kısmı çıkartılıp ince ince doğranmalı, daha az yer tutması içinse tuzla ovduktan sonra durulanıp turşuya eklenmelidir.


  Kışlık hazırlıklarında önemli bir yere sahip olan turşu, en sık yapılan kışlıklar arasındadır. Salatalık ve lahana turşusu en sevilenler olsa da karışık turşu gibisi yoktur. Turşu yapımında taze, sert ve lezzetli sebzeler kullanmaya özen gösterilmeli, kaya tuzu, sirke gibi ürünlerin bekleme esnasında plastik malzeme ile kimyasal reaksiyona geçmesini önlemek için irili ufaklı cam kavanozlar seçilmelidir.

  [​IMG]


  Oda ısısında ve güneş görmeyen bir yerde saklayacağınız turşunun kapağı en az 15 gün boyunca hiç açılmamalı. Turşu olduğunda sebzelerin rengi sararmaya başlayacaktır. 15 gün sonrasında tadına bakıp, olup olmadığını anlayabilirsiniz. Tüketmeye başlayıp kapağını açtığınız turşuyu, salamura suyuyla beraber küçük kavanozlara paylaştırıp buzdolabında saklayabilirsiniz.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2018