Twelve Apostles (12 Havari) Avustralya

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Twelve Apostles (12 Havari) Avustralya\’nın Victoria eyaletinde Great Ocean Road üzerinde, Port Campbell National Park\’ta bulunuyor. 1950\’lerde 12 Havari olarak yeniden adlandırılan kalker kayalıkların eski ismi Anne Domuz ve Yavruları\’ydı.

  12 Havari Kayalıkları 1919-1932 yılları arasında Birinci dünya Savaşı sırasında hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmış olan Melbourne ve Adelaide arasındaki 285 km uzunluğundaki Great Ocean Road üzerinde bulunuyor.

  Güney Okyanusya\’dan esen güçlü rüzgarlar ve dev dalgalar milyonlarca yıl boyunca burada bulunan kalker kayalıkları yavaş yavaş aşındırmış ve bu aşındırmalar sonucunda bu oluşumlar meydana gelmiştir. Kayalıklardan bir tanesi son olarak 2005 yılında çökmüştür. En yükseği 45 metre olan havariler yüksekliği 70 metreyi bulan falezlerin yanında yükselmektedir.

  12 Havariler Uluru ve Great Barrier Reef ile birlikte Avustralya\’nın en popüler 3 doğa harikası arasında yer alıyor.

  Avustralya’nın Victoria Eyaletininin güney kıyılarının biraz açıklarında, ilginç görünümlü kaya oluşumları sıralanıyor. Eski adı Anne Domuz ve Yavruları (Sow and Piglets) olan bu kalker kayalıkları, 1950’lerde 12 Havari olarak yeniden adlandırılmış. 12 Havari Kayalıkları, 1919-1932 yılları arasında I.Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına yapılmış, Melbourne ve Adelaide arasında uzanan 285 km uzunluğundaki Great Ocean Road üzerinde yer alıyor.

  Milyonlarca yıl boyunca Güney Okyanusya’dan esen güçlü rüzgarların ve dev dalgaların buradaki kalker kayalıklarını yavaş yavaş aşındırmasıyla meydana gelen bu oluşumlar, aslında çoktan denize çökmüş olan kayalıklardan geriye kalanlardır. Kayalıklardan birisi son olarak 2005 yılında çöktü. Yüksekliği 70 metreyi bulan falezlerin yanı başında yükselen havarilerin en yüksek olanı 45 metredir.
  İzleme noktalarında bakıldığında 12 Havari (kayalık) görmek ne yazık ki mümkün değil. Bazılarının zaman içerisinde çökmesinden dolayı sadece 7 tanesini görmek mümkün. Çok sayıda tünel ve kemerlerin olduğu yerlerde kürklü fokları görmek mümkün.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Temmuz 2018