Twitter virüsleri nelerdir nasıl korunulur

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Twitter virüsleri
  Twitter virüslerinden korunma yolları

  Eğer Twitter'da Normalde takip etmediğiniz birini takip etmeye başladıysanız, ya da Takip ettiğiniz birileri artık listenizde yoksa,
  Listenizdeki arkadaşlarınıza sizden sizin yollamadığınız mention veya özel mesajlar gidiyorsa..
  Veya en kötüsü Twitter hesabınıza erişemiyorsanız siz de twitter virüslerinin kurbanı olabilirsiniz.

  Virüs kapmış bir Twitter hesabı DM ile takip ettiği birine bir link yolluyor. DM ile gelen linke tıklama oranı çok daha yüksek. Örneğin ; 'There is a rumor/blog going around about you' yani (senin hakkında bir dedikodu / blog var) yazan bir mesaj geliyor.

  [​IMG]

  Linke tıkladığınızda karşınıza Twitter sitesiyle birebir aynı tasarımlı ancak başka adres altında çalışan bir sayfa çıkıyor. Doğal olarak siz Twitter hesabınızla tekrar giriş yapmak gerektiğini sanıp kullanıcı adı ve şifrenizi giriyorsunuz. Böylece karşı taraf sizin bütün bilgilerinize sahip oluyor. Bu bilgilerle Twitter üstünden haberiniz bile olmadan bütün takipçilerinize sizin hesabınızdan DM ile kendi linkini yolluyor.

  Böylece milyonlarca tutsak hesap oluyor. Sonrasında tıklama, gösterim ya da satış başına para kazandıkları sitelere sizi aynı yöntemle yönlendiriyorlar. Arkadaşınızdan saçma bir link geldi sanarken aslında birilerine para kazandırıyorsunuz.
  Peki bu durumda ne yapacaksınız? İşte bu Twitter virüsü dediğimiz sorunlardan kurtulamanın yolları;

  Öncelikle Uygulamalar sayfasına giderek bütün kullandığınız uygulamalara bakın ve gereksiz gördüklerinizi, güvenmediklerinizi kaldırın.
  Twitter şifrenizi yenileyin.
  Uygulamalara onay verirken ne istediğine dikkat edin.
  Ansızın karşınıza Twitter kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen bir sayfa çıkarsa adres satırına dikkat edin. Mutlaka https://twitter.com ya da http://twitter .com olmalı..