Umrenin Önem ve Değeri

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Yavuz tarafından 20 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. Yavuz

  Yavuz

  Katılım:
  11 Nisan 2012
  Mesajlar:
  2.897
  Umre ibadeti gündelik hayatın uğraşları içerisinde zedelenen, yorgun düşen ruhumuzun, harap olan gönüllerimizin yeniden ihyasıdır. En yalın ifadesiyle umre kulluk bilincimizin yeniden hatırımıza gelmesinin anahtarıdır. Beytullah\’ı temaşa ederek kalpler sürura erer. Tavaf esnasında insan,ahsen-i takvim iklimine yükselir. Makam-ı İbrahim\’de tevhidin ayak izlerinde \’\’mine\’l-millet-i İbrahim\’\’ olduğunu hali ve kali ile ifade eder. Safa ile Merve\’de sabrın, takdir-i ilahiye rıza göstermenin aziz hatırasını say ile gösterir. Zemzem faydalı ilim ve şifa dualarıyla kana kana içilir. Traş olup ihramdan çıkıldığında umrenin haramları biter ve Allah\’ın rahmetiyle tekrar helal olur.
  Hacerü\’l-Esved\’in hizasında besmele ile başlanır tavafa. Hacerü\’l-Esved ile Rükn-i Yemani arasında Resulullah (s.a.v)\’ın sünneti üzere \’\’Rabbena atina fi\’d-dünya haseneten ve fi\’l ahireti haseneten ve kına azabe\’n-nar\’\’ ve \’\’Rabbenağfirli ve li vâlideyye ve lil mü\’minîne yevme yekûmul hisâb birahmetike ya erhame\’r-rahimin\’\’ duaları okunur.
  Umrede şehirlerin en sevgilisi Mekke gezilir. Resulullah (s.a.v)\’ın \’\’Ey Mekke! Senden ayrılmak mecburiyetinde bırakılmasaydım seni asla terk etmezdim.\’\’ dediği ve Kur\’an\’da yüce rabbimizin \’\’ şehirlerin anası\’\’ olarak isimlendirdiği şehirdir burası. Yine ensarın şehri, hicret yurdu Medine-i Münevvere\’de Resulullah (s.a.v)\’ın \’\’Evimle minberim arası cennet bahçelerinden bir bahçedir.\’\’ diyerek faziletini belirttikleri Ravza-i Mutahhara\’da dünyadayken cennete girip ibadet etme ayrıcalığını yaşarız.  Umre, müslümanın kendini aramaya çıkması, ruhunu ve kalbini dingin, imtihan dolu bir huzur taşımasıdır. Resulullah (s.a.v)\’dan rivayet olunan bir hadiste \’\’Umre, ikinci bir umreye kadar olan günahlara kefarettir. Mebrur haccın karşılığı ise ancak cennettir.\’\’ denilir. Umre ihrama girerek tavaf ve sa\’y yapmak, sonra da traş olup ihramdan çıkmaktan ibarettir. Umreye \’\’el-Haccu\’l-Asgar\’\’ (Küçük Hac) denilmektedir. Bütün ibadetlerde olduğu gibi umre ibadetinde de temel şart Allah\’ın rızasını elde etme niyetidir. Umre, faydalı işlere zemin hazırlamak, manevi hayatımızda tertemiz yeni bir sayfa açabilmek için büyük bir fırsattır. İnsanlara bir müjdeci ve uyarıcı olarak gönderilen Allah\’ın nebisi (s.a.v) \’\’Hac ve umre yapanlar, Allah\’ın evinin ziyaretçileridir. Kendisine dua ederlerse; dualarına icabet eder, ondan bağışlanma dilerlerse; onları bağışlar\’\’ diyor.
  Allah ibadetlerinizi makbul ve bereketli eylesin.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 10 Temmuz 2018