Öğrenci Üstün yetenekli çocuğun eğitimi nasıl olmalı?

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Sümeyra tarafından 3 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Üstün yetenekli çocuğun eğitimi nasıl olmalı?


  Her çocuğun benliğinde kendine özgü bir yeteneği vardır. Belkide her çocuk keşfedilmeyi bekleyen bir yetenektir. Varolan yetinin ortaya çıkarılması için fırsatların verilmesi gerekir. Bu yeti kimi zaman yetenek avcısı-profesyonel bir el tarafından kimi zaman da fırsatlarla ortaya çıkarılabilmektedir. Yetenekli çocukların akranlarına göre olağanüstü düzeyde farklılık gösterenleri ise üstün yetenekli bireyler olarak kabul edilirler .
  Osmanlı İmparatorluğunda üstün yetenekli bireylerin eğitimleri Enderun Mekteplerinde verilmekteydi. Bu mektepler önemli devlet adamları yetiştirmiş ve imparatorluğun asırlarca dünyaya hâkim bir güç olmasını sağlamasına karşın süreklilik arz etmemiş ve II. Meşrutiyet döneminde kapatılmıştır. Günümüzde ise 1992 yılından itibaren Bilim ve Sanat Merkezleri kurulmaya başlanmıştır. Yeni açılanlarla birlikte 58 adet Bilim ve Sanat Merkezi 53 farklı ilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bilim Sanat Merkezleri üstün yetenekli çocukların okul dışında çeşitli aktiviteler yapmalarına ve var olan yeteneklerinin geliştirilmelerine imkan vermektedir. Her yıl 24 tanesi üstün yetenekli olan toplamda 48 öğrenci alan sadece bir resmi ilköğretim okulu bulunmaktadır. Bu okul üstün yeteneklilerle diğerlerini kaynaştıran bir anlayışa sahiptir. 2002 yılından itibaren ilk kez üniversitelerimiz Üstün Zekalılar Öğretmeni yetiştirmeye başlamıştır.

  Üstün yetenekli çocuğun eğitimi nasıl olmalıdır?

  Üstün yetenekli çocuklar her ülkenin sahip olduğu en önemli hazinedir. Üstün yetenekli çocukların belirlenmesi, eğitilmesi ve ülkemizde istihdam edilmesi ülkemizin geleceği adına yapılmış önemli kazanım olacaktır. Bu öğrencilerin hazır bulunuşlukları dikkate alınarak ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte bir eğitim sunmak Türk eğitim sisteminin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Sadece ülkemize değil tüm insanlığa hizmet edecek, tarihin akışına yön verecek bireylerin tek düze bir eğitimin dışında kültürel mirasımızdan da yararlanılarak farklı bir eğitim programı, yöntemi ve özel eğitim almış uzman eğitimciler eşliğinde yetiştirilmesi gerekmektedir. Üstün yetenekli öğrencilerimizin kendini gerçekleştirme ortamları ve fırsatları verilmediği zaman yeteneklerinin bastırıldığı ve hatta yok olup gittiklerine tanık oluyoruz. Çocukların aileleri ve öğretmenleri tarafından istikbale yönelik yetenekleri doğrultusunda değil de farklı meslek gruplarına zorlandığı zaman bu durum çocuklarda unutulmaz ve derin izler bırakmaktadır.


  Üstün yetenekli çocuğun eğitimi nasıl olmalı?

  Üstün yetenekli çocuğun eğitiminde yeni bir paradigma ve yeni bir politika geliştirilmeli, üretici, hayal kuran, sorgulayıcı, çabuk kavrayan ve analiz ve sentez yetilerine sahip bireyler heba edilmemelidir. Türkiye’de ivedilikle Üstün Yetenekli Eğitimi Üst Kurulu oluşturulmalıdır. Başarı ve yetenekleri doğrultusunda üniversitelerin özel bölümlerine yönlendirilmeli ve mezuniyet sonrası da beyin göçünü önlemek amacıyla kendilerine özel istihdam alanları oluşturulmalıdır.