Venedik Rialto Köprüsü nerede

Konusu 'Coğrafya atlası' forumundadır ve Lavinia tarafından 11 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Lavinia

  Lavinia

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  10.265
  Rialto Köprüsü Venedik\’te Büyük Kanal üzerinde yer alan dört köprüden bir tanesidir. İtalyancası Ponte di Rialto şeklindedir. Venedik\’in en renkli mekanları arasında yer alan Rialto Köprüsü\’nün orijinali ahşaptır. Bu kanal üzerinden köprü ile ilk geçiş 1181 yılında pontoon köprüsüyle yapıldı. Bu köprü Nicolò Barattieri tarafından yapılmıştı. Doğu kıyısında yer alan Rialto pazarı gelişince köprünün trafiği de arttı. 1255 yılında bu köprünün yerini ağaç bir köprü aldı. Pazar ile bağlantısı olduğu için köprünün ismi de değişti. 1440 yılında köprüde yapılan onarımla köprüye dükkanlar ilave edildi.

  1310 yılındaki devrimde köprü kısmen yandı.1444 yılında köprü geçiş törenini seyreden kişilerin ağırlığı nedeniyle çöktü. 1524 yılında yeniden çöktü. 1503 yılında köprünün yeni inşasının taş olması düşüncesi ilk defa ortaya atıldı. Birçok proje hazırlandı. 1551 yılında yetkililer Rialto Köprüsü\’nün yenilenmesiyle ilgili öneriler sunulmasını istediler fakat ortaya konulan fikirlerin yapıya uygunsuz olduğuna karar verdiler.

  Rialto Köprüsü gerektiği zaman ortadan açılarak büyük deniz taşıtlarının geçebilmesine olanak sağlıyor. Köprüye bu özellik 16. yüzyılda kazandırıldı. Bu mekanizmanın yapılabilmesi için mimarlar arasında bir yarışma düzenlendi. Çok ünlü mimarların katıldığı bu yarışmayı ünlü olmayan bir mimar olan Antonio Da Ponte kazandı. Bu köprü kanalın en dar yerine yapıldı. Ayakları 12.000 adet kolon üzerindedir. Antonio Da Ponte tarafından dizayn edilen köprü taş tek kemerlidir. Rialto Köprüsü 1591 yılında tamamlandı. Köprünün açıklığı 28.80 metre, genişliği 22.90 metre yüksekliği ise 7.32 metredir.

  Venedik\’i ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden bir tanesidir Rialto Köprüsü. Bu köprü sadece iki yakayı birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda çok güzel bir alışveriş mekanıdır. Ayrıca Rialto Köprüsü üzerinden Büyük Kanal manzarası görülmeye değer..
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 5 Temmuz 2018