Virüsleri Süzen Kağıt

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Eylem tarafından 13 Kasım 2017 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Virüsleri Süzen Kağıt

  İnsanın bulunduğu ortamların temizliğine yönelik çalışmalar, uzun yıllara dayanmaktadır. Bazı yerlerde mutlak temizlik gerekirken, bazı yerlerde çok da iyi olmayan hijyen şartları bağışıklık sistemine uyarıcı tesir yapabilir. Ancak her halükârda, insan temizliğe dikkat etmelidir. Meselâ ameliyathanelerde mekân ve kullanılan malzeme temizliği azamî dikkat gerektiren bir husustur. Virüs ve mikropların kolay ürememesi için, ameliyathaneler insanın dayanabileceği soğuklukta tutulur. Bununla beraber, mekânda bulunan kişilerin nefeslerinden ve vücutlarından ortama/havaya yayılabilecek çok az sayıda da olsa canlı/cansız parçacık, ameliyat olan hastaya hiç beklenmedik tesirler yapabilir. Bu tehlike, havanın hızlı bir şekilde süzülerek temizlenmesi ile giderilmeye çalışılmaktadır.

  Havanın temizlenmesi, sadece ameliyathane gibi hassas çalışma ortamlarında değil, insan sağlığına zarar riski taşıyan her mekânda yapılmaktadır. Bunun için fabrika ve lâboratuvarlardan otomobillere kadar profesyonel hava filtreleri, kullanıldığı ortamda neyin filtre edileceğine bağlı olarak çeşitlendirilmiş olarak kullanılmaktadır.

  İsviçre'deki Uppsala Üniversitesi Nanoteknoloji ve Fonksiyonel Malzemeler Birimi, endüstriyel virüs filtreleri ile aynı verimde çalışan bir filtre malzemesi geliştirdi. Malzeme, yüzde yüz saf selülozdan elde ediliyor. Bu yeni filtre malzemesi, hassas filtrelemenin önemli olduğu, tedaviye yönelik protein ve aşıların üretildiği ortamlardaki biyoteknolojik ürünlerin kirlenmesine karşı, önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

  Araştırmanın lideri Albert Mihranyan yeni malzemenin, virüs korunmasında tesirli olması, kolay temin edilebilmesi ve düşük maliyeti sebebiyle popüler bir ürün olarak kabul göreceğini umduklarını ifade ediyor. Selüloz, çeşitli filtre tiplerinde sıkça kullanılan bir malzeme... Tabiatı kirletmemesi, kimyevî reaksiyonlara kolay girmemesi, zehir ihtiva etmemesi, aynı zamanda güçlü mekanik hususiyeti, su/nem tutuculuğu, geniş bir pH bandında kararlı olması, yüksek basınçlardaki sterilizasyonlarda dayanıklılığı ve ucuz olması sebebiyle filtre sistemlerinde sıkça tercih edilmektedir.

  Mevcut filtrelerde kullanılan kâğıt tabanlı malzemeler, büyük gözenekleriyle küçük parçacıkların geçmesine engel olamamaktadır. A. Mihranyan ve ekibinin geliştirdiği malzemede virüslerin de filtreye takıldığı rapor edilmiştir ki, bu en iyi endüstriyel filtreler için geçerli bir hususiyettir. Advanced Healthcare Materials adlı dergide yayımlanan makalede, tabiattan elde edilen selülozun, nanofiber olarak şekillendirilmesiyle bu neticeye ulaşıldığı ifade ediliyor. Mevcut virüs filtreleri, sentetik malzemeden, oldukça yoğun prosesler uygulanarak üretilmektedir ve elektrostatik etkileşme metotları kullanılarak pH-tuz konsantrasyonlarına bağlı bir çalışma tarzına sahiptir. Yeni malzeme, doğrudan kullanılabilmesiyle ve düşük maliyetiyle dikkat çekiyor.