Web Tasarım Nedir Nasıl Yapılır?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 28 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Web Tasarımı,
  web tasarım hakkında bilgi


  Bir web sitesi sayesinde, firmanızın ya da sizin tanıtımınız, bilgilerinizin sunulmasını çok daha büyük kitlelere en ekonomik biçim yapılır.

  Türkiye'de web tasarımı, Web Tasarımı için nelere dikkat edilmeli? Web tasarımında Hangi programlar Kullanılır?

  İşte tüm bu soruların cevapları kısaca Web Tasarım hakkında herşey..

  Öncelikle Web Tasarım Nedir?

  Web tasarımı, web sitesinin görsel ve kodsal kısımlarının oluşturulması işidir.

  Web sitesi günümüzün medyası olan internet yayıncılığı üzerinde yer alan size ait firmanız için veya şahsınız için özel olarak hazırlanmış bir iletişim panosudur. Sizi ya da firmanızı web üzerinde temsilen yayınlanır.

  Bilindiği gibi internet (web), radyo ve relevizyon benzeri bir medya sayılmaktadır. Etkinlik açısındansa diğerlerinden daha çok ön plana çıkmaktadır.  Türkiye'de Web Tasarımı ve Web Programlama sektörü gün geçtikçe daha da büyüyor ve bu sektöre ilgi gitgide artıyor. Buna rağmen web tasarımı ve Türkiye kelimeleri bir araya geldiğinde ortaya bir karmaşa çıkıyor.


  Türkiye'de web tasarımı yapan firma ve kişilerin profiline bakıldığında grafik tasarımcılarından çok bu işe hobi olarak başlamış, ama kısa sürede kendini çok iyi bir webmaster zanneden amatörlerden oluşmaktadır.

  Tam siteye yeni eklentiler ekleneceği ya da güncelleme yapılacağı sırada askere giden webmasterlar, alan adını kendi üzerine alıp daha sonradan firmaya zorluk çıkaran uyanıklar, hazır script ve ya sitelerden web sitesi oluşturup programda veya tasarımda bir değişiklik istenince kitlenen sözde web programcıları yüzünden piyasada maalesef web tasarım firmalarına karşı bir güvensizlik oluşmaktadır.

  Profesyonel bir web sitesi hazırlamak için hangi yöntemler izlenmeli?

  Web tasarımıyla uğraşıyorsanız mutlaka tasarımınızı mükemmelleştirmek için çalışırsınız; haklısınız da, bir sitenin tasarımı ne kadar güzel olursa sitenin başarısı da o derecede artar.

  Web Tasarımı derken ilk olarak aklımıza bir web sitesinin görsel olarak gözümüze görünen kısmı gelir. Halbuki iş sadece bundan ibaret
  değildir.

  Sitenin görselliği kadar işlevselliği ve kodlaması da önemlidir. Yaptığımız sitenin tasarımının kullanıcıyı tatmin etmesi ve kodlaması ile olabildiğince uyumlu olmalıdır.

  Web sitesi tasarımı yapmaya başlarken ilk önce algoritma oluşturmak
  sizin yararınıza olacaktır.

  Tasarımlarınızda estetik ve görselliğe dikkat edin.

  Mesela bir oyun sitesi tasarımı yapıyorsanız tasarımın olabildiğince renkli ve görselliğinin çok iyi olması gerekir.

  Web tasarımı özgün ve size ait olmalıdır. İnternet milyonlarca web
  sitesinin olduğu bir platform.

  Bugün internetin önde gelen sitelerinin tamamını incelediğinizde özgünlükten asla ödün vermediklerinin görürsünüz.

  Arama motorlarında üst sıralarda yer almak içinde özgün metinler yayınlamalısınız.

  Müşteriniz web sitenizde dolaşırken, çalışmayan sayfalar, hatalı metinler, kötü tasarım ve anlaşılmayan bir kurguyla karşılaşırsa sizinle ilgili ilk izlenimi pek de iyi olmayacaktır.

  Web sitesi yapılırken hiçbir şey bilmeyen bir insan baz alınarak yapılmalıdır. Siteye giren herhangi biri kolayca aradığı bilgilere ulaşabilmelidir.

  Yapılan web tasarımının hızlı yüklenmesi aynı zamanda onun iyi bir şekilde kodlandığını gösterir.

  Hız konusunda en önemli unsurlardan biri de web sunucunun güçlü bir server'a sahip olmasıdır.
  Esas olan, kullanıcıya ürün ve hizmeti en kısa yolla ulaştırmaktır. Bu nedenle sitenin hızını düşürecek abartılı animasyonlar, bekleme süreçleri, video ve ses objeleri, kullanımı zor menüler tercih edilmemelidir.

  Arama motorlarının mantığını bilmek ve bu mantığa göre web sayfası tasarlamak günümüzde en önemli kriterlerden biridir. Profesyonel bir web sitesinde yer alan her sayfa arama motorları tarafından indekslenebilir yapıda oluşturulmalıdır.

  Web sitenizden en iyi etkileşimi sağlayarak hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz ve bunun için çok ekonomik bir yol izlemiş olursunuz.