Yaz Mevsiminde Doğru Beslenme

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Sümeyra tarafından 7 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

 1. Sümeyra

  Sümeyra Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  22 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1.646
  Yaz Mevsiminde Doğru Beslenme

  Yaz mevsiminde aşırı sıcaklardan kaynaklanan su ve mineral kaybı dikkat edilmesi gereken bir durum.Kişi terlemediğini düşünse bile hava sıcaklığı ve nem yüzünden normalden fazla su kaybı ve mineral kayıpları meydana geliyor.Aşırı su ve mineral kaybı ise sağlığı önemli ölçüde tehdit ediyor. Bu nedenle kaybedilen sıvıları mutlaka yerine koymak gerekiyor. Diyetisyen Nihan Ortaç sıvı kayıplarını yerine koymak için en iyi beş seçeneği şöyle sıralıyor:

  Yazın kaybedilen sıvıları yerine koymanın en kolay ve etkili yolunun bol miktarda su tüketmek olduğunu belirten Nihan Ortaç, sağlıklı bir bedene sahip olmak için günde en az 2,5 lt(12 bardak) su içilmesi gerektiğinin altını çiziyor.
  Kayıp sıvıları yerine koymak için süt ve süt ürünleri de etkili bir yöntem.Özellikle terleme ile oluşan tuz kaybını gidermede ayran iyi bir seçenek olarak görülüyor. Fakat Ortaç’ın ifadesiyle; yaygın ödem, hipertansiyon, böbrek rahatsızlıkları olan kişilerde tuz kullanılmaması ve bunun yerine tuzsuz, nane ya da buz ile tatlandırılmış ayran tüketilmesi gerekiyor.
  Yine bir süt ürünü olan, probiyotik olma özelliğine ve yüksek kalsiyum içeriğine sahip soğuk tüketilebilen kefir de doktorumuzun tavsiyeleri arasında yer alıyor. Ortaç, kefirin yaz aylarında sıkça karşılaşılan ishal vakalarını önleme ya da azaltmada da yardımcı olabileceğini ve bu nedenle tüketilmesinin son derece faydalı olacağını belirtiyor.
  Tamamen su ve minerallerden oluşan maden suyunun sıvı ve elektrolit kaybını önlemede yardımcı olduğu biliniyor. Fakat maden suyunun da aşırı tüketimi yüklü miktarda mineral alımına sebep olacağından vücutta ödem oluşumuna sebep olabiliyor. Bu nedenle uzmanlara göre sağlıklı bir bireyin günde bir şişe maden suyu tüketmesi yeterli.
  Mevsimine uygun taze sıkılmış meyve suları, yüksek vitamin ve mineral içerikleriyle yaz mevsiminin en favori içeceklerinden biri. Fakat Diyetisyen Nihan Ortaç’ın bu noktada da bir uyarısı var. Diyabetliler ve obezite sorunu olanlar bu şekerli içeceklerden uzak durmalılar. Bunların yanında şeker katılmadan hazırlanmış limonata ve kompostolar da yaz mevsiminde kaybedilen sıvıların telafisi için tüketilebilecek kalorisi düşük ve serinletici içecekler.