Yeşil Alan Muayenesi nedir? Yeşil alan muayenesi katılım payı

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Elif tarafından 2 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif

  Katılım:
  16 Şubat 2012
  Mesajlar:
  6.387
  Yeşil Alan Muayenesi nedir? Katılım payına etkisi var mı?

  Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması


  21 Ocak 2012 tarih ve 28180 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ ile acil servislerde yeşil alan uygulaması kapsamında değerlendirilecek sağlık hizmetleri için katılım payı alınacağı hükme bağlanmıştır.

  Yeşil alan muayenesi;

  1- Her ne boyutta olursa olsun travma vakaları,
  2-Acil servis başvuruları sonrası hastaneye yatışı yapılan vakalar,
  3- Tıbbi müdahale uygulanan vakalar,
  4- Müşahede altına alınan vakalar,
  5-Başka bir sağlık hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sağlık hizmet sunucusundan sevkli gelen vakalar, dışında kalan, Yataklı Sağlık Tesislerinde Acil Servis Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ'de yeşil renk kodu adı altında tanımlanmış sağlık hizmetlerinin anlaşılması gerekmektedir.

  Acil servislere başvuran tüm hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması esastır. Ancak yapılan muayenesi sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirlenen hastalar için 520.021 Kodu ile tanımlanan "Yeşil Alan Muayenesi" kodlama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu kodlama işlemi, hastanın acil servisteki işlemleri tamamlandıktan sonra yapılmalıdır.

  Sonuç olarak Acil Sağlık Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması nedeniyle acil olmadığı halde acilde muayene olanların ücretsiz muayeneleri söz konusu olmayıp diğer hastaların ödemek zorunda olduğu katılım payını ödemeleri gerekmektedir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014