Yunanistanın Tarihi Yerleri Nerelerdir

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Nehir

  Nehir

  Katılım:
  9 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.559
  Yunanistanın Tarihi ve Turistik Yerleri Nerelerdir

  Eski Yunan döneminden kalma yapı, heykel ve eşyalar ülkenin zengin klasik mirasını yansıtır. Ülkenin her yanındaki SİT alanlarında görülebilen bu mirasın önemli bir bölümü de yaygın bir ağ oluşturan müzelerde korunur.

  Başkent Atina içi tarihin ve mitolojinin ortak ürünü bir şehirdir diyebiliriz. Ortaçağ eserleriyle tüm dünyanın dikkatlerini üzerine toplayan şehir dolup taşan açık hava müzeleriyle her mevsim canlıdır. Batı dünyasının en önemli Ortaçağ anıtlarından biri kabul edilen Acropolis bu şehirdedir ve sarp kayalıklardan oluşur. Ayrıca Ulusal Arkeoloji Müzesi ve Antik Agora bu şehre uğradığınızda mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.

  İnsanı hiç yaşamadığı Ortaçağ’a götüren ve hiç tanımadığı kültürlele tanıştıran diğer Yunanistan arkeolojik alanlarına ise Delphi, Delos, Olimpia ve Vergina örnek olarak gösterilebilir.

  Yunanistan geziniz boyunca uğramanızı tavsiye edeceğimiz diğer bir önemli kent ise kuşkusuz ki Selanik olacaktır. Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evi görebilirsiniz.

  Yaz tatili amaçlı olarak bu ülkeyi tercih edenler için ise önerimiz günü birlik teknelerle Yunan Adaları turu yapmaları yönünde olacaktır. Bu adalardan en ünlüleri Girit Adası, Rodos,Kos, Mikonos ve Santorini adalarıdır.

  Eski Yunan kentlerinde, kentlerin yanı başındaki yüksekliklere akropolis denir ve günümüze dek kalan akropolislerden en ünlü Atina Akropolisi'dir. Attike ovasında, 270 * 150 boyutlarında bir kayalık olan akropolis cilalı taş devrinde yerleştirilmiştir. İçinde, Erekhtheion denilen Tanrıça Athena adına yapılmış bir tapınak bulunmaktadır.

  Pnyx, Atina'da Akropolis yakınlarında bir tepenin ismidir. Yarım daire şeklinde yaklaşık 10 bin kişinin toplanmasına olanak sağlayan bir yer olduğu için Antik Yunanistan'da halk meclisinin toplanma yeri olarak kullanılmıştır.

  Yunan dünyasının ilk taş tiyatrosu olan Dionysos Tiyatrosu Atina Akropolisi'nin yamacında bulunmaktadır, burada tragedya türünün ilk örnekleri sergilenmiştir.

  Dünyada sadece mermerden inşa edilen tek stadyum olan Panathinaiko Stadyumu, M. Ö. 566’da ağırlıklı olarak ahşap kullanılarak yapılmış. Burada Tanrıça Athena onurunaoyunlar düzenlenirmiş. M. Ö. 340’ta tamamen mermerden yeniden inşa edilmiş, 140 senesinde genişletilmiş. 50 bin kişilik stadyum 1896’daki ilk modern olimpiyatlar için yeniden düzenlenmiş. Bugün 80 bin kişi alıyor. 2004 Olimpiyatları’nda okçuluk yarışmalarına, maraton finaline ev sahipliği yaptı. Geçmişte olimpiyatlara kadın yarışmacı, izleyici ve Yunanca konuşamayanlar alınmaz, erkekler çıplak yarışırmış. Faul yapan kırbaçlanır, şampiyonların heykeli dikilirmiş.

  Patission Caddesi’nde 1891'de açılan Milli Arkeoloji Müzesi bulunuyor. Muhteşem eserlerin bulunduğu müzede 15. salondaki Poseidon heykelini, 21. salondaki at ve jokey heykelini, Santorini’de bulunan 3500 yıllık freskleri mutlaka görün.

  Seramik, metal, mücevher, ahşap oyma, cam, mezar taşı, silah, dokumadan oluşan sekiz bin parçalık koleksiyona sahip Benaki İslam Sanatı Müzesi ise Assomaton Caddesi’nde bulunuyor. 320 nadide İznik çinisi, Osmanlı ipeklilerini de burada görebilirsiniz.

  Yunanistan, oldukça küçük bir yüzölçümüne yayılmış olmasına rağmen köklü tarihi, eski binaları, Ortodoks kiliselerinin yanı sıra eşsiz güzellikteki kumsalları ile her sene yüzbinlerce tatilciyi ağırlamanın onurunu taşıyor. Yunanistan’a gitme amacınız ne olursa olsun, sizleri pek çok aktiviteyi bir arada yapabileceğiniz ve oldukça keyifli bir seyahat bekliyor olacaktır. Hem tarihi güzelliklere önem verenlere, hem gece hayatından keyif alanlara hem de yaz tatilimi nerede geçirsem diye kararsız kalanlara isabetli bir rotadır Yunanistan.