Zekat vermesi gereken kişiler kimlerdir

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 5 Haziran 2018 başlatılmıştır.

 1. Eylem

  Eylem Süper moderatör Yönetici

  Katılım:
  15 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.844
  Zekat vermesi gereken kişiler kimlerdir

  Zekat lügat tabirinde temizlik, bereket, çoğalma, güzel övgü anlamlarını taşır. İslami tabirinde ise; ölçülere göre zengin olan (Nisab miktarına ulaşmış) Müslümanların yıl içerisinde malının ve parasının kırkta birini fakir olan Müslümanlara vermesidir. Diğer bir ifade ile Zekat, dinen zenginlik ölçüsü kabul edilen miktarda (nisap) mala sahip olan kimselerin Cenab-ı Allah rızası için muayyen kişilere vermesi gereken belli miktarı ifade eder.

  Zekat Vermesi Gereken Kişiler

  Bir kişinin zekat vermekle yükümlü olması için kendisinde şu şartların bulunması gerekir:

  • Müslüman olmak: Zekat bir ibadet olduğundan bir kişinin zekatla yükümlü olabilmesi için öncelikle müslüman olması gerekir.

  • Akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş olmak: Hanefi mezhebine göre çocukların ve akıl hastalarının malına zekat düşmez. Şafiî mezhebine göre ise zekat verecek kadar mala sahip olan akıl sağlığı bozuk kişilerin ve çocukların zekâtlarını velileri veya vasileri onlar adına verirler.

  • Özgür olmak: Özgür olmak, sahip olduğu mal üzerinde yeterli yetkiye ve o malı kullanma imkânına sahip olmak demektir. Bu imkândan yoksun olan kişi zekât vermekle yükümlü değildir.

  • Zengin olmak: İslam dinine göre zengin “temel ihtiyaçlarını karşılayıp borçlarını ödedikten sonra geriye kalan malı nisap miktarına ulaşan” kişidir. Bu özelliklere sahip olan kişi dinen zengin sayılır ve elindeki malın üzerinden bir yıl geçtikten sonra zekat vermekle yükümlü duruma gelir. Elinde nisap miktarı veya daha fazla malı olduğu halde, bu birikimi ancak borçlarının karşılığı olan kimse de zekat vermekle yükümlü değildir.