• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 644 Görüntülenme

Köpek Sahipleri Dikkat..!

Köpek Sahipleri Dikkat..!

Köpek Sahipleri Dikkat..!

ABD İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) köpeklerin sağlığı hakkında resmi bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre evlerde yaygın olarak kullanılan pek çok üründeki ksilitol, yani yapay tatlandırıcı köpekler için hayli tehlikeli. Ksilitolun köpekler üzerindeki toksik etkisi bir süredir biliniyordu. Fakat ilk kez FDA’dan bu konuda resmi bir açıklama geldi. 2004’te köpeklerde ksilitol kaynaklı zehirlenme vaka sayısı 82 iken, günümüzde  bu sayı 3700’e yükselmiş.

Köpek Sahipleri Dikkat..! Yapay tatlandırıcı içeren tüm ürünleri köpeklerinizden uzak tutun!

Köpek Sahipleri Dikkat..!Ksilitol şekersiz sakızlarda, bazı unlu mamullerde, öksürük şurubunda, çikolatada, çocuklar ve yetişkinler için olan çiğnenebilir vitamin haplarında, ağız gargarasında ve diş macununda bulunuyor.
Eğer köpeğiniz bu ürünlerden herhangi birini tüketirse tatlandırıcı, pankreasın hızlı bir şekilde insülin salgılamasına ve 10-60 dakika gibi kısa bir sürede kan şekerinin tehlikeli seviyelere düşmesine neden oluyor. FDA’nın açıklamasında ksilitolun insanlarda pankreasın insülin salgılamasını tetiklemediği, fakat köpek ksilitol içeren bir şey yediğinde ksilitolun kan tarafından çok hızlı emildiği ve sonuç olarak pankreastan önemli oranda insülin salgılandığı belirtiliyor. Bu da hipoglisemiye neden olabiliyor ki tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Yan etkiler tüketilme miktarına bağlı olarak 12-24 saatte ortaya çıkıyor. Bu süre içerisinde kusma, halsizlik, sendeleme, koordinasyon kaybı ve kasılma gibi belirtileri fark etmek ve hemen veterinere başvurmak hayli önemli. Ayrıca köpekler üzüm, kuru üzüm, alkol, soğan, sarımsak, macamadia fındığı (cevizi), avokado ve kafein içeren ürünler tüketmemeli. Köpek sahiplerine uyarı: Yapay tatlandırıcı içeren tüm ürünleri köpeklerinizden uzak tutun!..

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar