• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 3454 Görüntülenme

Küflü peynirin faydaları

Küflü peynirin faydaları

Küflü peynirin faydaları

Peynir türlerinden biri olan küflü peynir kendine özgü tadı ve birçok faydası nedeniyle tüketiciler tarafından tercih edilir. Küflü peynir denildiğinde akla ilk gelen çeşit olan rokfor peyniridir. Özelliklede kokusu ile ün salan bu peynir Fransa’da üretilir. Türkiye’dede Erzurum, Sivas, Mersin gibibölgelerde küflü peynire ulaşabilmek mümkündür. İçindeki mineraller sayesinde antiseptik özelliği bulunan küflü peynir, doğal bir antibiyotiktir. Ancak peynirin sağlıklı koşullarda küflendirilmesi gerekmektedir.

Küflü peynirin faydaları nelerdir?

*İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa faydalı olan küflü peynir, kalsiyum sayesinde kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
* Doğal bir antibiyotik olan küflü peynirlerle çok daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine kavuşulabilir.
* Antiseptik etkisiyle hastalıklara karşı daha güçlü olabilme imkanı sunmaktadır.

Peki; Küflü peynirin zararları nelerdir?

Küflü peynirin faydalarıKüflü peynirler ne kadar sağlıklı bir tüketim besini olsa da, yapım koşulları gereği bazı konulara dikkat edilmediği takdirde zararlı olabilir. Üretim aşamasında hijyenik şartların azami derecede sağlanması gerekir. Uzmanlar sağlıksız koşullarda üretilen küflü peynirlerde kanserojen etkinin ortaya çıkabileceğini belirtiyor. Bu durum özellikle küflenme sırasında peynirin diğer zararlı küflerle temas etmesi sonucu ortaya çıkmakta.

Zararlı olan bu durumdan kaçınmak içinse küflü peynir tercih edilirken yeşil renkli olanlarının seçilmesi gerekiyor. Yeşil renkli küflü peynirlerde zararlı olan aflatoksin maddesine rastlanmamaktadır. Siyah, beyaz ve kırmızı renge sahip küflü peynirlerdeyse bu kanserojen maddeyle daha çok karşılaşılır. Küflü peynirin faydaları ve diğer bir önemli husus ise brie, camembert, süzme peynir, krem peynir, neufchatel ve ricotta gibi peynirlerin küflü hallerinin sağlık açısından tüketilmemesi gerekmektedir.

Küflü peynirin nerelerde kullanılır?

Küflü peyniri birçok yemeklerde kullanılabilmektedir. En fazla kahvaltılık olarak da tercih edilen küflü peynirler salatalarda, soslarda ve makarnalarda da kullanılabilir.

Küflü peynirin faydaları

Küflü peynirin faydaları

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar