• 1 sene önce
  • 0 Yorum
  • 613 Görüntülenme

Kulak çınlaması tedavisi nedir?

Kulak çınlaması tedavisi nedir?

Kulak çınlaması tedavisi nedir?

Kulak çınlamasının görülme sıklığı erişkin toplumun ortalama %10-15’i kadardır. yaşla birlikte kulak çınlamasının hem sıklığı hem de rahatsız edici olma durumu artmaktadır. En sık bilinen nedeni işitme kaybıdır

Kulak çınlaması gelişmiş hastalarda genelde yüksek sese maruz kalma (akustik travma) öyküsü vardır. Silah, yüksek sesli müzik, gürültülü iş makinaları gibi…Hastaları değerlendirirken bunun bir hastalık değil bir belirti olduğunu unutmamak gerekir. Vakaların çoğunda özel bir tedavi yoktur. Eğer temelde yatan işitme kaybı düzeltilebilirse kulağınızdaki çınlamalar da giderilebilir. Çınlamanın nedenini bulabilmek için ise bazı röntgen filmleri ve denge testleri yapılabilir. Bunlara rağmen yine de kulak çınlamasının gerçek nedeni çoğu zaman bulunamaz. Neden ortaya konulmasa dahi bazı durumlarda ilaçlar yardımcı olmaktadır.

Kulak çınlaması tedavisi nedir?

Kulak çınlaması tedavisi

Kulak çınlaması tedavisi nedir?

Tedavi için kullanılan pek çok ilaç vardır. Genelde hastaya bu ilaçlardan bir ya da birkaçı önerilir ve sonuç alınıp alınmadığı sorulur. Şayet temelde yatan işitme kaybı düzeltilebilirse kulağınızdaki çınlamalar da giderilebilir.
Bu tedavilerin dışında da çınlama tedavisinde birçok yöntem denenmiştir. Bunlar gevşeme egzersizleri, alternatif tıp, beyin stimülasyonu, lazer tedavisi, akupunktur, biyofeedbacktir. Bazı tedavi yöntemlerinde kısmi başarılar elde edilse de bahsedilen tedavilerin hiçbiri standart kulak çınlaması tedavisi içinde yer almaz.  Kulak çınlaması için herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka bir “Kulak Burun Boğaz” uzmanı tarafından muayeneden geçmeniz gerekmektedir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar