• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 941 Görüntülenme

Kur an öğrenmeye ne zaman başlamalı?

Eğitimcilerin bildirdiğine göre, çocuklar  3 ila 6 yaş arası Kur’an harflerini öğrenmeye başlayabilir. Çünkü bu çağda çocuk 1,5 ile 2 yaşında başladığı konuşma yeteneği, kelime hazinesini ve telaffuz kabiliyetini geliştirmektedir. Ayrıca bu dönemde çocukların çok fazla soru sorması, öğrenmeye elverişli ve hazır olduğunu gösterir. Bu yaşlarda öğrenmeye adeta aç olan çocuğa Kur’an öğretmeye başlamak için elverişli bir zamandır.
Kur\’an öyle mübarek bir kitaptır ki, yedi sekiz  yaşındaki çocuklar bile birkaç ay içinde onu tamamen ezberleyebilirler.En önemlisi bu yaşlarda çocuklarda görsellik daha ön plana çıkar. Bu nedenle Kur’an harflerini çok daha çabuk öğrenip hafızasına yerleştirebilmektedir. Zaten günümüzde dil bilimciler çocukların birden fazla dil öğrenebilmesi için 3 ila 6 yaş arasının iyi değerlendirilmesi gerektiğini bildirmektedirler.

Kuran eğitimi, üzerinde önemle durulması gereken hasas bir konudur. Kur’an’ı öğrenmek, okumak, onunla amel etmek ve gelecek nesillere aktarmak dinimizin  temeli ve en güzel göstergesidir. Bunun içindir ki Peygamber efendimiz (s.a.v) bir hadisinde bizleri Kur’an okumaya ve onu öğrenmeye teşvik ederek şöyle buyurmuşlardır: “Kur’an okuyunuz. Çünkü Kur’an, kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir.” (Müslim)

Yine bir diğer hadis-i şeriflerinde Peygamberimiz (s.av), “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” (Buhari) buyurarak, Kur’an öğrenmenin ve öğretmenin de faziletine dikkat çekmiştir. Ancaj bu gün gençliğin Kur’an okuyamayışının en büyük sebeplerinden biri de anne ve babaların, vaktinde çocuklarına bu eğitimi vermeyişleri ve Kur’an öğrenmeleri için çaba göstermemeleridir. Çevremize baktığımızda gençlerin, yaşları ilerlemiş olmasına rağmen Kur’an okuyamayışlarını üzüntüyle görmekteyiz. Zamanında anne ve babalarının kendilerini yönlendiremeyişi temel sebeplerdendir.Çocuklarının Kur’an’ı öğrenmesine vesile olan anne babalar için şu hadis-i şerif çok anlamlıdır: “Kendisine dua eden hayırlı bir evlat sahibi anne babanın amel defteri kapanmaz.” (Müslim)

Selamet ve saadetimizin en saygın rehberi olan Kur\’an-ı Kerim\’in mukaddes değerini bilelim. Bu mübarek ve ulvi kitabı öğrenip korumayı çok büyük bir ibadet olarak  görelim. Kur\’an\’ın yüksek manalarına mümkün mertebe vakıf olmak isteyenlerimiz de  Arapça bilmiyorlarsa kendi dillerinde yazılmış olan tercüme ve tefsirlere müracaat etsinler. Ne mutlu Kur\’an-ı Mübin\’in mübarek ayetleriyle kulluk lisanlarını süsleyenlere!.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar