• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 793 Görüntülenme

Kurban Bayramınız kutlu, herşey gönlünüzce olsun

Bayram, neşe ve sevinç günleridir.Hemen hemen her dinin ve ülkenin kendine has bir bayramı veya bayramları vardır.
İslamiyette de iki bayram vardır. Bunlar tüm İslam aleminde kutlanan bayramlardır. Birisi Kurban Bayramı, diğeri de Ramazan Bayramı\’dır. Ramazan Bayramı Ramazan ayı bitiminde, Şevvâl\’in birindedir; Kurban Bayramı da Zilhicce ayının onuncu günündedir. Ramazan bayramı üç gün, Kurban Bayramı ise dört gündür.

İslamda kardeşliğin perçinlendiği bu kutlu günler, müslümanların sevinç ve mutluluk günleridir. Nitekim Hazreti Peygamber Mekke\’den Medine\’ye hicret ettiğinde, Medinelilerin iki bayramı olduğunu öğrendi. Medineliler bu bayramlarında eğlenir, oyun oynarlardı. Bu durumu gören Hazreti Peygamber \’\’Allah Teâlâ size kutladığınız bu iki bayrama bedel olarak daha hayırlısını, Ramazan Bayramı ile Kurban bayramını lûtuf olarak vermiştir.\’\’Bu bayramların neşe ve sevinç günleri olduğunu yine bizzat Hazreti Peygamber ifade buyurmuşlardır.

Allah Teala buyuruyor ki:\’\’Her ümmet için, Allah (c.c) \’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi mesru kıldık.İşte sizin ilahınız tek bir ilahtır.Şu halde yalnız ona teslim olun.Alçak gönüllüleri müjdele!Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperen, başlarına gelen musibetlere sabreden, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayan kimselerdir.Kurbanlık büyük baş hayvanları da sizin için Allah\’ın dininin nişanelerinden kıldık.Sizin için onlarda hayır vardır.Onlar saf saf sıralanmış dururken(kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah\’ın andını anın.Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin,istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin.Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.Onların etleri ve kanları asla Allah\’a ulaşmaz.Fakat ona sizin takvanız (Allah\’a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır.Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki,size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah\’ı büyük tanıyasınız.İyilik edenleri müjdele.\’\'(Hac,34-37)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) kurbanını keserken şöyle dua etmiştir:\’\’Ben yüzümü,yeri ve gökleri yaradana çevirdim.Hz.İbrahim\’in imanı gibi,O\’nu bir bilerek.Ben müşriklerden değilim.Namazım,ibadetim,hayatım ve ölümüm sadece alemlerin Rabbi Allah içindir.O\’nun ortağı yoktur.Ben bununla emrolundum.Ben müslümanlardanım.

Allah\’ım!Bu kurban sendedir ve bunu sana takdim ediyorum.Muhammed\’den ve ümmetinden bunu kabul buyur.Allah\’ın ismi ile kurbanımı kesiyorum.Büyük sadece Allah\’tır.\’\’

Kurban Bayramınız kutlu, herşey gönlünüzce olsun. Birlik, beraberlik, güzellik  dolu, daha mutlu bir Kurban Bayramı diliyoruz..

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar