• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 580 Görüntülenme

Küresel Isınma Hava Olaylarını Nasıl Etkiler?

Küresel Isınma Hava Olaylarını Nasıl Etkiler

Küresel Isınma Hava Olaylarını Nasıl Etkiler?

Bilim adamları fırtına, hortum, kasırga gibi hava olaylarının şiddeti ve sıklığındaki artışların nedenleriyle ilgili henüz bir fikir birliğine varabilmiş değil. Sonuçları bilimsel bir dergide yayımlanan araştırma insan kaynaklı etkinliklerin küresel iklim değişiklikleri ile ilişkisinin sanılandan daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Küresel iklim sistemleri ve hava olaylarındaki değişimlerin nedenlerinin tam olarak belirlenmesi bilim adamları için hayli zorlayıcı bir hedef. Son yıllarda bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen araştırmalarda çoğunlukla küresel ölçekteki hava hareketlerine odaklanılıyor. Amerikan Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezinden ve İngiltere’deki Reading Üniversitesinden bazı araştırmacılar küresel ölçekteki hava hareketlerinin doğası gereği bir hayli değişken olduğunu, bu nedenle de iklim sistemlerindeki değişimleri incelerken atmosfer ve deniz sıcaklığındaki artışın ve deniz seviyesindeki yükselmenin de dikkate alınması gerektiğini düşünmektedir.

Küresel Isınma Hava Olaylarını Nasıl Etkiliyor?

1950’li yıllardan beri atmosfer ve deniz sıcaklığında artışa sebep olan küresel ısınma etkisiyle atmosferdeki su buharı miktarı yaklaşık yüzde 5 oranında arttı. Araştırmacılar bu durumun daha şiddetli hava olayları görülmesine sebep olduğunu düşünüyor. Ayrıca deniz seviyesindeki artış tayfunların ve kasırgaların karalar üzerindeki etkisinin daha yıkıcı olmasına sebep oluyor. Geliştirilen iklim modellemesi aralarında Sandy Kasırgasının da olduğu önemli hava olayları için kullanıldı. Böylece elde edilen sonuçların gerçek verilerle uyumlu olduğu anlaşılmış oldu. Araştırmacılar deniz yüzeyi sıcaklığının daha düşük olması durumunda aynı fırtınaların şiddetinin ve büyüklüğünün azaldığını belirtiyor.

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar