• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 2888 Görüntülenme

Kurtuluş savaşı cepheleri nelerdir

Kurtuluş Savaşı\’ndaki Cepheler

Doğu Cephesi: İngiltere ve Fransa, yıllarca iç içe barış içinde yaşadığımız Ermenileri kışkırttılar. Ermenilere bazı vaatlerde bulundular ve ayaklanmalarını sağladılar. Doğu Cephesi\’nde komutanlık yapan Kazım Karabekir Paşa ve askerleri, Ermeni ordusunun yaptığı saldırılara karşılık verdiler ve 15 Kasım 1920\’de bu orduyu yendiler. Böylece ülkemizin doğusunda güvenlik sağlandı.

Güney Cephesi: Mondros Ateşkes Anlaşması\’ndan hemen sonra İngilizler, Adana, Antep, Urfa ve Maraş\’ı işgal etmişlerdi. Bir süre sonra bu şehirleri Fransızlara bıraktılar. Halkımız, Güney Cephesi\’nde Fransızlarla savaştı. Fransızlar, bu bölgede yaşayan Ermenileri de silahlandırarak saldırıya geçmelerini sağladılar. Bölgede yaşayan halkımız, topraklarını koruyabilmek için silahlanarak kendi birliklerini kurdular. Kuva-yı Milliye (Milli Kuvvetler) adı verilen bu birlikler, düşmanla savaşarak  Fransızları topraklarımızdan çıkarmayı başardılar. Türk halkı, Güney Cephesi\’nde dünyaya örnek olacak bir vatanseverlik hareketi gösterdi. Kazanılan bu zaferden sonra Antep\’e \’\’Gazi\’\’ unvanı, Urfa\’ ya \’\’Şanlı\’\’, Maraş\’a \’\’Kahraman\’\’ unvanı verildi.

Batı Cephesi: Ordumuz ve kahraman halkımız, Batı Cephesi\’nde Yunanlılarla savaştılar. İzmir\’i işgal eden Yunanlılar, Eskişehir ve Afyona doğru ilerlemeye başladılar. Amaçları Ankara\’ya ulaşıp TBMM\’yi dağıtmaktı.

Ordumuz, Mustafa Kemal\’in önderliğinde Batı Cephesi\’nde birçok zorlu savaşa katıldı ve savaşlar Türk ordusunun zaferiyle sonuçlandı.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar