• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 857 Görüntülenme

Kutsal topraklarda çocuk..

Yakın zamana kadar \’\’Hac ibadeti ihtiyarlayınca yapılır\’\’ gibi bir kabul vardı ülkemizde. Kutsal toprakları ziyaret etmenin yaş sınırı olmadığına dair oluşan bilinçbu algıyı kırdı büyük oranda ve gençler de artık hac ve umre ibadetini zaman geçirmeden yerine getirmenin yollarına bakıyor. Ancak konuyla ilgili kırılması gereken bir yanlış algı daha var: Çocukların kutsal topraklardan bir şey anlamayacağı düşüncesi yahut anne babanın ibadetine  engel olacağı endişesiyle bu mübarek mekanın rahmetinden mahrum bırakılması…

KABE ÇOCUKLARIN DA KIBLESİ

Oysa 7\’den 77\’ye herkesin kıblesi olan  Kabe ve ümmeti olmakla şereflendiğimiz Peygamber Efendimiz\’in (s.a.v) mübarek kabri, her yaştan insanı cazibesi altına alıp kalpleri ve akılları fethediyor. Hal böyle olunca fıtratları biz yetişkinler kadar kirlenmemiş olan çocuklarımızın o manev, atmosferden etkilenmeyeceğini nasıl iddia edebiliriz?

Çocuk, İslam tarihinde hemen her köşesinde yer almaktadır.
Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarla bazen bir yetişkin gibi ilgilendiği gibi, bazen de onların yaşalarına inerek iletişim kurduğuna dair birçok örnek var literatürümüzde. Bu nedenle çocuk bilmez, anlamaz diye düşünmemek gerekir.Onların ince,naif, günahtan uzak tertemiz kalplerinin, biz büyüklerin dahi göremediğimiz güzellikler daha iyi hissedebilecekleri göz ardı edilmemelidir.

Kutsal toprakları ziyarette sadece ergin olanların değil küçük bebek ve çocukların da manevi hediyelerle donatıldığını unutmamak gerekiyor. Büyüklerin \’\’Gül bahçesinde bulunan gülün kokusundan nasiplenir\’\’ anlayışı aslında bu konudaki düşüncelerimizi netleştirmeye yeter. İmkanı olan ebeveynler , bu mübarek ziyareti çocuklarıyla birlikte yapmaktan kaçınmamalı ve çocuğu sebebiyle oraya gitmekten mahrum kalmamalıdır.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar