• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 1064 Görüntülenme

Lohusalık dönemi hormonal değişiklikler

Doğumdan sonraki 6 hafta lohusalık dönemi olarak adlandırılır. Bu dönemde rahim her gün biraz daha küçülürek eski haline döner. Her organ ve sistemin gebelik öncesi haline dönmesi farklı zaman alır. Bu dönemde ayrıca hormonal değişiklikler, bebeğin bakımı ile ilgili sorumluluklar gibi nedenlerle anne ruhsal açıdan hassastır. Lohusalıkta bedensel ve ruhsal sağ­lık sorunları görülebilir. Hatta hayatı tehdit edecek boyutta hastalıklar ortaya çıkabilir. Tüm bu nedenlerle lohusalık döneminde düzenli sağlık kontrollerinin yapılması en az gebelik dönemindeki kadar önemlidir.

Doğumdan hemen sonra hipofiz bezinden salgılanan prolaktin hormonu sayesinde süt bezlerinden süt salgılanmaya başlar. Bebek doğar doğmaz emzirmeye başlanmalıdır. Annenin bebeği kendi sütüyle beslediği zaman dilimine emziklilik dönemi denir.

Lohusalık ve emziklilik döneminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi, bol sıvı alması gereklidir. Hekim önerisi olmadan meme başlarına merhem sürülmemeli, emzirmeden önce kaynatılıp soğutulmuş suyla meme başı temizlenmelidir.

Doğum sırasında ya da sonrasında temizliğe dikkat edilmemesi doğum kanalından başlayarak rahmin iltihaplanmasına neden olabilir. İltihap, karın bölgesine ve tüm vücuda yayılabilir. Lohusalık döneminde yüksek ateş, nabız hızlanması, kusma, karın ağrısı ve bulantı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu mikrobik hastalık lohusa humması (al basması) olarak bilinir. Lohusa humması, sonu ölüme kadar varabilen ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldüğünde acilen hekime başvurmak gerekir. Halk arasında uygulanan şerbet içirme, kırmızı kurdele gibi davranışlar çözüm değildir. Lohusalık ve emziklilik döneminde anne ağır işlerden ve stresten uzak durmalı, ailesi ve yakınları tarafından destek ve anlayış görmelidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar