• 2 sene önce
  • 0 Yorum
  • 758 Görüntülenme

Loss of the Night (Gecenin Kaybı)

Loss of the Night (Gecenin Kaybı)

Yaşadığımız şehirlerde gece gökyüzünün güzelliğini keşfetmemiz hayli zor. Verimsiz ışıklandırma hem boşa enerji harcıyor hem de ışık kirliliğine sebep oluyor. Işık kirliliği gece gökyüzünün güzelliğini keşfetmemize en büyük engellerden biri. Bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 2015 yılı UNESCO tarafından Işık Yılı olarak ilan edilmişti ve bu karar 2009 Uluslararası Astronomi Yılı projesinin temel aşamalarından birini oluşturuyordu.

2015 Işık Yılı kapsamında bir çok etkinlik ve çalıştay düzenlendi. Bu çalışmaların amacı gece gökyüzü konusunda farkındalığı artırmak ve kötü ışıklandırmanın sebep olduğu olumsuzlukları vurgulamaktı. Sizler de ışık kirliliğinin ölçülmesi için yapılan çalışmalara akıllı telefonlarınızı kullanarak katkıda bulunabilirsiniz. Bu kapsamda sizlere tanıtmak istediğim ücretsiz bir uygulama var. Uygulamanın ismi Loss of the Night (Gecenin Kaybı). Bu uygulama Almanya’daki Cosalux GmbH organizasyonu tarafından geliştirilmiş. Uygulama gece ışık parlaklığını ölçüyor. Gece şehir ışıklarından etkilenen gökyüzünde, çevre ışıkları ne kadar fazlaysa görebildiğiniz yıldız sayısı o kadar azalır. Yalnızca parlak olanları görebilirsiniz. Görsel parlaklıkları düşük yıldızlar da görülebilirliğini çevre ışıklarından dolayı kaybetmiştir. Bu uygulamanın amacı yıldızların görünürlüğüne göre ışık kirliliği miktarını belirlemek. Loss of the Night projesi kapsamında hazırlanan uygulama bilim insanlarının ışık kirliliğini ölçmesi ve bunun etkilerini araştırması için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Uygulamanın “yıldızları gözlemleme”, “gökyüzü haberleri”, “gece modu” gibi seçenekleri var. Sky Quality Meter (Gökyüzü Kalitesi Ölçer) adı verilen bir cihazdan da uygulamaya veri yükleyebiliyorsunuz. Bu cihaz gece gökyüzünün parlaklığını ölçmek için kullanılıyor. Loss of the Night gökyüzü haritası bilgilerini yaygın olarak kullanılan Google Sky Map (Google Gökyüzü Haritası) uygulamasından alıyor.

Uygulamayı kullanırken akıllı telefonunuzun GPS özelliğinin açık olması gerek. Böylece uygulama gökyüzünü sizin konumunuza göre algılayıp sizi doğru yıldızlara yönlendirebilir. Uygulama, yıldız görülebilirliği testine başlamadan önce telefonunuzun pusulasını kalibre etmenizi isteyecek, talimatlar doğrultusunda telefonunuzu kalibre ettikten sonra, konumunuza bağlı olarak sizi en parlak yıldızdan en sönük yıldıza doğru yönlendirecek. Bulunduğunuz yerdeki ışık kirliliğine bağlı olarak, sönük yıldızlara doğru gidildikçe programın size görüp göremediğinizi sorduğu yıldızları artık görememeye başlayacaksınız. İşte bu sınır, çevrenizdeki ışık kirliliği hakkında size bir fikir verecektir. Verilerinizi gönderdikten sonra ışık kirliliği ölçümünü tamamlamış olacaksınız. Dilerseniz bu ölçümü gittiğiniz farklı noktalarda tekrarlayarak daha fazla veri gönderebilirsiniz.

Loss of the Night (Gecenin Kaybı)Araştırmacılar, yeryüzünden gökyüzüne saçılan ışığı ölçebilmek için geceleri Dünya’yı gözlemleyen uydulardan faydalanır. Ancak uydular, insanlar veya diğer organizmalar tarafından algılanan parlaklıkları ölçemez. Gökyüzünün parlaklığını ölçebilmek için oluşturulan modeller uydulardan alınan verileri kullanabilir, ama bu verilerin doğruluğunu sınamak için yardımcı uygulamalardan alınan veriler de kullanılır. Uydulardan elde edilen verilerin olumsuz bir yönü daha var: Uydular bazı dalga boylarındaki ışığı belirleyemez, yani uydular beyaz LED ışıkla aydınlatılan bölgeleri olduğundan daha karanlık algılar. Bu sebeplerden, bu uygulamanın sağladığı veriler bilim insanları için önemli bir kaynak oluşturmaktadır.

Kaynaklar:
• http://www.verlustdernacht.de/Loss_of_the_Night_App_engl/articles/loss-of-the-night-app-356.html
• http://www.scientificamerican.com/citizen-science/loss-of-the-night/
• http://www.light2015.org/Home/CosmicLight/Dark-Skies-Awareness.html

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar