• 3 sene önce
  • 0 Yorum
  • 865 Görüntülenme

LYS’de başarılı olmak için son taktikler

2013 LYS’de başarılı olabilmek için, çalışmanın yanında önemli taktikleri de  bilmek gerekir. İşte size LYS öncesinde uzmanlardan çok önemli en son tavsiyeler:
ÖSYM’nin daha önceden yaptığı sınavlar adaylara sınavlarda gelecek soru tipini öğrenmeleri açısından önemli rehberlik sağlayacak. Bu nedenle  önceki yıllara ait sınav soruları mutlaka çözülmelidir. Adaylar çıkmış LYS ve ÖYS sorularını çözmekle;  konuların dağılımını, soru mantığını ve soruların zorluk kolaylık oranlarını kavrayacaklar böylece sınav sorularına yabancılık çekmeyeceklerdir.

Sınav günü geldiğinde öğrencilerin kaygı ve korkuları daha çok  artıyor. Başarılı olmak isteyen adaylar hem sınava kadar iyi bir zaman yönetimine sahip olmaları hem de moral ve motivasyonlarını yüksek tutmaları gerekecek. Bu dönemde havaların ısınıp günlerin uzamasından dolayı öğrencilerde motivasyon düşüklüğü, isteksizlik durumları ortaya çıkabilir. Mevsimsel değişikliklerle beraber bireylerde güçsüzlük, yorgunluk,  enerji azlığı,  halsizlik,iştahsızlık veya aşırı iştah ve uykusuzluk gözlenebilir. Adayların bu tarz şeylere hazırlıklı olması gerekir. Bunun için moral düzeltecek çalışmalar yapmak, sınav stratejilerini gözden geçirmek yararlı olacaktır.Sınavda en çok yanlış yapılan zaman dilimi sınavın ilk 15 dakikasıdır. Çünkü bu zamanlar ısınma süreci ve en heyecanlı olunan zaman aralığıdır. Adaylar bu nedenle sınavın ilk 15 dakikasında en iyi bildiği ve   bilgiye dayalı sorulara yönelmesi faydalı olacaktır. LYS testleri aynı alandan olacağı için  zaman kazandırıcı taktikler kullanılmalı, zihinsel yorgunluk hissedildiğinde test çözümlerine ara verilmelidir.

İşte LYS’lerde puan artırıcı stratejiler

** Puan getirici çalışmalar ancak soruları dikkatli okumakla ve doğru çözmekle mümkündür.
**Sorulara kendi düşüncenize göre değil, sorunun mantığına göre yaklaşılmalıdır.
**Soruların çözüm sırasında ön yargılardan kaçınılmalıdır. Soruda ne isteniyorsa sadece onu düşünmek ve verilen bilgi üzerinde yorum yapmak gerekir. Soru cümlesi ve verilen bilgi bizim değer yargılarımıza ters gelebilir. Bu durumda “verilen bilgi ve sorulan soru” üzerinde durulmalıdır.
**Soruyu tam anlayabilmek için tüm ipuçlarını değerlendirmek gerekir. Sınavlarda verilen ipuçları “altı çizili, koyu puntoyla yazılmış, tırnak içinde, değildir, olamaz, her zaman, hiç bir zaman, bütün, zaman zaman, yoktur, vardır, birbirinden farklı, birbirine benzer, eşdeğer, birden fazla, ayrı ayrı, iç içe, yan yana, ikisi bir arada, ana düşünce, yan düşünce, benzer düşünce”dır.
**Gerçek sınava girmeden deneme sınavlarıyla sınav stratejileri (kodlama, zamanı yetirme, hangi testten başlamalı vs) belirlenmelidir.
**Sınava kadar uyku düzenine ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Sınavlarda soruların zorluk dereceleri birbirinden farklı ama bütün soruların puan değerleri aynı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle yapamadığınız soru üzerinde fazla zaman kaybedilmemelidir.

Benzer Konular

Yorumlar & Görüşler

Daha önce yorum gönderilmemiş. İlk yorumlayan siz olun!

Yorumunu Gönder

Son Yazılanlar